Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatile merhaba

17 milyon 532 bin 988 öğrenci bugün karnelerini alarak 3 aylık yaz tatiline giriyor. Uzmanlar "Sadece çocuğunuzun karnesine bakarak ceza veren ebeveynlerden olmayın. Çocuğunuzla iletişim halinde olun" uyarısı yapıyor

Giriş Tarihi: 13.6.2014
Bugün karne alacak 17 milyon 532 bin 988 öğrenci, uzun yaz tatiline başlarken, uzmanlar da ebeveynleri başarı ya da başarısızlığa karşı uyararak önerilerde bulunuyor. Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, "Bazı çocuklar için düşük notların aileye bildirilmesi sıkıntı kaynağı olabiliyor. Çocuklar maalesef anne babalarından gelecek tepkileri kestiremeyip, cezalardan ürküp hatalı ve üzücü yollara başvurabiliyor. Karnesinde oynamalar yapan ya da ailesinden korkup intihara giden öğrencilerin öykülerine tanık oluyoruz" diyerek aileleri uyardı.

'ZEKİ ' DEĞİL ÇALIŞKAN
"Ebeveynler sadece notlara odaklanmak yerine genel olarak çocuklarının gelişimini, öğrenmesini ve yaratıcılığını takip edip, onları desteklemeli" diyen Jagtap şunları söyledi: "Okul başarısı çocuğunuzun kişiliğiyle alakalı değildir. Akıllı, zeki olmanın övüldüğü aileler ile çalışkan ve azimli olmanın övüldüğü ailelerin çocuklarını karşılaştıran birçok araştırma uzun vadede azim ve hedefleri için elinden gelen her çabayı göstermesi teşvik edilen çocukların çok daha başarılı olduğunu gösteriyor. Çocuklarımızı 'çalışkan' olmayı ön plana çıkararak eğitmeliyiz" dedi. Karnedeki düşük notların çeşitli sebeplerinin olabileceğini belirten Jagtap şunları dile getirdi: "Örneğin çocuktan kaynaklanan görme, duyma gibi fiziksel ya da dikkat becerilerinde bir problemin yansıması olabilir. Okulun özellikleri de çocuğun notlarını etkiler; öğretmenle ya da arkadaşlarla yaşanabilecek sorunlar, son yıllarda ön plana çıkan okul zorbalığına maruz kalmak gibi. Ebeveynler bunları farkedebilmeli."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatile merhaba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN