LYS'ye 3 gün kala son uyarılar

Üniversite adayları hafta sonunda kritik önemdeki Fen Bilimleri ve Edebiyat-Coğrafya sınavına girecek. Uzmanlar uyarıyor: Hiç bilmediğiniz konuları atlayın. Zorlandığınız konulara yoğunlaşın

Giriş Tarihi: 18.6.2014
Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) son aşaması bu hafta sonu... Üniversite adayları 21 Haziran Cumartesi Fen Bilimleri (LYS-2), 22 Haziran pazar da Edebiyat-Coğrafya (LYS-3) sınavına girecek. Uzmanlar, Tıp, Diş Hekimliği, Mühendislik, Hukuk ve Psikoloji gibi alanları düşünen öğrenciler için bu sınavların kritik önemde olduğunu belirterek, sınavlara 3 gün kala adaylara son uyarılarını şöyle sıraladılar:
Geçmiş yılların deneme sınavlarını çözün. Zorlandığınız konuların üzerinden geçin. Daha önce çalışmadığınız konulara hiç bakmayın.
Sınavın 2 gün öncesinde, beslenmenize ve uykunuza özen gösterin. Bünyenizin alışık olmadığı yiyecekleri yemeyin.
Bedeni aşırı derecede yoracak spor ve benzeri faaliyetlerden kesinlikle uzak durun.Televizyon izleme, internette zaman geçirme, müzik dinleme, arkadaşlarla vakit geçirme gibi etkinliklere ayrılan süreyi biraz azaltın.
Sınavların en büyük üç düşmanı; telaş, heyecan ve dikkatsizliktir. Bunları olabildiğince yenmeye çalışın. Kendinizi her zamankinden daha güçlü hissetmelisiniz. Çalıştınız, kazanacaksınız.

FEN'DE eski SORULARI ÇÖZÜN

Fizik'ten tüm konulardan soru gelecek. MEB'in 11'inci ve 12'nci sınıf fizik kitaplarından özellikle son konuları çalışın. LYS fizik sınav sorularını inceleyin.
Soruların yaklaşık üçte birini organik kimya oluşturuyor. Yoğun test sorusu çözme yerine önceki LYS'lerde çıkan soruları çözün.
Biyolojide daha önce çıkmış soruları inceleyin. Biyolojinin 9, 10, 11 ve 12'nci sınıf müfredatının tamamından sorumlusunuz.

OSMANLI TARİHİ AĞIRLIKTA

LYS'de yıllardır kullanılan uzun paragraf ve seçenekli sorular sizi kotkutmasın. Örnek sorular çözerek pratik yapın.
Dil ve anlatım konularına göz atın. Unutmuş olabilirsiniz. Ezberlemek yerine genel kültür ediniyorum diye düşünün.
Tarih'te, 44 sorunun ağırlığını Osmanlı tarihi oluşturacak. Yapamadığınız soruların üzerinde yoğunlaşın.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
LYS sorularının 20'si 22 haziran'da açıklanacak. Sonuçların da 28 Haziran'da duyurulması bekleniyor. Tercihlerin ise 1-18 Temmuz tarihlerinde yapılacağı belirtiliyor. Üniversite kayıtları 1-5 Eylül'de gerçekleşecek. Ek Yerleştirme tercihleri ise 15-19 Eylül'de yapılacak. Sonuçlar 25 Eylül'de açıklanacak. Kesin kayıtlar ise 29-Eylül-3 Ekim tarihlerinde yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS'ye 3 gün kala son uyarılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN