Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yücel, Fransa'da 'birlikte yaşamanın' dersini verdi

Giriş Tarihi: 18.6.2014

BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Yücel, UNESCO'nun Fransa Parlamentosu'nda düzenlediği toplantıda şöyle konuştu: Birlikte yaşam kültürünün benimsenmesinde tek yol eğitim

Fransa Parlamentosu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, "Bugün dünyada var olan eğitim sistemleri ve anlayışı, artık bugünün dünyasına çözümler üretmekte zorlanıyor" dedi. BAU ve UNESCO işbirliği ile kurulan BAU&UNESCO Araştırma Merkezi'nin, kültürler arası köprülerin kurulması hedefiyle her yıl düzenlediği çalışmalar kapsamında yapılan toplantıya eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa hükümetinin önde gelen temsilcileri katıldı.

'EĞİTİM DE KÜRESELLEŞMELİ'
Yücel, toplantıdaki konuşmasında insanlığın birlikte yaşama rüyasını gerçekleştirmenin en sağlıklı ve en doğru yolunun eğitim olduğunun altını çizerek şunları söyledi: "Birlikte yaşama kültürünü kalıcı ve sürekli kılabilmek için en başta eğitim ile ilgili sorunlarımızı çözmemiz, eğitim anlayışımızı değiştirmemiz gerekiyor. Bugün dünyada var olan eğitim sistemleri ve anlayışı, artık bugünün dünyasına çözümler üretmekte zorlanıyor. Küresel ekonomiden bahsederken, nasıl hiçbir dil, din, ülke, bölge ayrımı olmadan dünyanın en ücra köşesindeki bir olayın küresel çapta ekonomik etkilerinden bahsediyorsak eğitimde de birlikte yaşama anlayışımızda da küresellikten; yabancılaşmadan ve ayrımcılıktan uzak bir küreselleşmeden bahsedebilmeliyiz" dedi. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan problemleri, o bölgedeki medeniyetlere yüklemenin doğru olmadığını vurgulayan Yücel, "İrdelendiğinde, bu problemlerin temelindeki eksikliğin kültürler arasında diyalog ve insanlar arasında empati eksikliği olduğu görülecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yücel, Fransa'da 'birlikte yaşamanın' dersini verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN