Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaybolmaya yüz tutan meslekler kurslarla yaşatılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen proje sayesinde, unutulmaya yüz tutan 50 meslek yeniden yaşatılacak.

Giriş Tarihi: 19.6.2014 12:47
Türkiye'de unutulmaya yüz tutan ve aralarında Oltu taşı işlemeciliği, kehribar, deri ve keçe aksesuar yapımı, sepet örücülüğü, sedef kakma, cam üfleme, çömlek yapımı, yazma baskı gibi çok sayıda mesleğin tarih olmaktan kurtarılması için "Bir Usta Bin Usta" Projesi uygulanıyor.

Erzurum'dan İzmir'e, Isparta'dan Şanlıurfa'ya, Çanakkale'den Tokat'a, Ankara'dan Muğla'ya kadar birçok ilde unutulmaya yüz tutan bazı mesleklerin yeniden hayat bulması için bu işin ustaları yetiştiriliyor.

Kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın teknik danışmanlığında gerçekleştirilen projeyle eğitim amaçlı kurslar düzenleniyor.

Yaklaşık dört yıl içerisinde Sivas'ta boynuz tarak yapımı, Çorum'da kargı bezi dokumacılığı, Hatay'da ipek dokumacılığı, Van'da savatlı (gümüş üzerine kurşunla işlenen nakış) gümüş işlemeciliği, Manisa'da gördes dokumacılığı, Mersin'de namrun iğne oyacılığı, Rize'de sepet örücülüğü başta olmak üzere farklı illerde 20 farklı meslekte kurslar açıldı.

Ya��ları 15 ila 55 arasında değişen ve öğrenci, memur, öğretmen, ressam, heykeltıraş, ev hanımı gibi bazı mesleklerdeki kursiyerlere, unutulmaya yüz tutan meslekler öğretilerek, ustaların yetişmesi sağlandı.

10 yılda bin usta yetiştirilecek

Bu yıl ise Erzurum'da "Oltu taşı işlemeciliği", Isparta'da "deri aksesuar yapımı", Çanakkale'de "çini işlemeciliği", İzmir'de "keçe aksesuar yapımı" ve Şanlıurfa'da ise "kehribar taşı işlemeciliği" kursları düzenlendi.

Usta öğreticiler gözetiminde önce teorik, ardından uygulamalı eğitim alan kursiyerler, Oltu taşından süs eşyaları, tespihler, takılar, kehribardan çeşitli tespihler, çiniden süslemeler, keçe ve deriden ise el emeği, göz nuru aksesuarlar yapıyor.

Proje kapsamında 2010 yılından bu yana unutulmaya yüz tutan 25 meslekte kurs açılarak, yaklaşık 500 ustanın yetişmesi sağlandı. Sosyal sorumluluk projesi olan Bir Usta Bin Usta ile Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla her yıl beş farklı meslekte kurslar düzenleniyor.

Toplam 10 yıl sürecek projeyle unutulmaya yüz tutan 50 meslekte bin usta yetiştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaybolmaya yüz tutan meslekler kurslarla yaşatılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN