Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin her yıl 800 pilota ihtiyacı var

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, "Türkiye'nin 2020 yılına kadar her yıl 800 pilota ihtiyacı var. Bu rakam çok ciddi bir rakam" dedi.

Giriş Tarihi: 19.6.2014 12:37
Yıldırım, Türkiye'de havacılık sektörünün her geçen yıl geliştiğini belirterek, havayolu şirketlerinin her yıl yeni uçaklar aldığını söyledi.

Alınan her uçakta çalışacak ekiplere ihtiyaç olduğunu anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bu nedenle Türkiye'nin gerçekten pilot ihtiyacı var. THK 3 uçuş okulu ve THK Üniversitesi'nin Havacılık bölümünde pilotaj eğitimleri veriyor. Dolayısıyla bunlar ülkemizin pilot ihtiyacını karşılayacak kurumlar. Türkiye'nin 2020 yılına kadar her yıl 800 pilota ihtiyacı var. Bu rakam çok ciddi bir rakam. THK'nın uçuş okullarında dünya standartlarında her yıl 300 civarında pilot yetiştiriliyor. Kullanılan uçakların tamamı en yeni teknolojilere sahip. Bu uçaklarda eğitilen pilotlar da hava yolu şirketlerince çok kabul görülüyor."

"THK Üniversitesi sayesinde kaliteli pilotlar yetişecek"

Yıldırım, Türkiye'de tahminlerine göre şu an itibariyle yaklaşık bin pilota ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek, şunları bildirdi:


"Ülkemizde çok fazla yabancı pilot çalışıyor. Türkiye'deki uçaklarda yabancı pilotlar uçuyor ama şu anda onlara ihtiyaç var. Zamanı gelince Türk pilotlar da yabancı havayolu şirketlerinde uçacak. Bunun THK Üniversitesi sayesinde çok kısa süre içinde olacağına inanıyorum. THK Üniversitesi Türkiye'nin havacılık konusundaki en önemli üniversitelerinden. Okulun eğitim dili İngilizce. Ana dili gibi İngilizce konuşan çocukların da dünyanın her tarafında pilotluk yapabileceğine inanıyorum."

Yıldırım, THK Üniversitesi'nde yetişen pilot sayısının gelecek yıllarda daha da artacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin her yıl 800 pilota ihtiyacı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN