Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşar'dan engelsiz program

Yaşar Üniversitesi, zihinsel engellilere umut oldu. Mühendislik öğrencilerinden oluşan bir ekip engellilere özel eğitim programı geliştirdi. Dersler, akıllı sınıflarda yapılıyor

Giriş Tarihi: 19.6.2014
Üniversiteler artık sadece eğitim veren değil, toplumsal çözümler de üreten kampuslara sahip. Selçuk'taki 60 bin metrekarelik kampusuyla, öğrenci başına 10 metrekarelik eğitim alanı sağlayan Yaşar Üniversitesi de bulunduğu bölgede toplumsal ihtiyaçları gözeterek fark yaratanlardan. Bunun son örneklerinden biri geçtiğimiz aylarda Konak Özel Mesleki Eğitim Okulu'nda yaşandı. Hafif düzeyde zihinsel engelli 97 öğrencinin eğitim gördüğü okulun en büyük problemi, öğrencilere uygun bir programa sahip olmamaktı. Yaşar Üniversitesi bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümlerinin öğrencilerinden oluşan bir ekip, engelli öğrencilerin ders çalışmalarını kolaylaştırmak için bir ayda özel yazılım programı geliştirdi.

OYUN GİBİ DERSLER

Matematik, Türkçe, coğrafya ve geometri olmak üzere 4 dersten 8 yazılım geliştiren öğrenciler, bu zor konuları engelli gençlerin kolayca öğrenebilecekleri hale getirdi. Konak Özel Mesleki Eğitim Okulu Müdürü Ercan Mermer, "Bu bizim için büyük sıkıntıydı. Öğrencilerimiz artık oyun oynuyormuş gibi zevkle ders çalışıyor. Sonuçta daha çok şey öğreniyorlar" dedi. Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Komesli de engellilere yönelik projelerin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyledi.

KADRONUN %9'U YABANCI

Uluslararası üniversite olma hedefiyle çalıştıklarını belirten Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ise eğitim kadrosunun yüzde 9'unun yurtdışından olduğunu belirtti. Yiğitbaşı, öğrencilerin yüzde 11.5'inin mezun olmadan yurtdışı eğitim imkânı bulduklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşar'dan engelsiz program
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN