Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli sığınmacılara kütüphane hizmeti

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Cevdetiye beldesindeki konaklama tesisinde misafir edilen Suriyeliler için 4 bin kitabın bulunduğu kütüphane oluşturuldu.

Giriş Tarihi: 20.6.2014 13:09
Roman, hikaye, tarih, genel kültür, şiir ve çocuk gelişim kitaplarından oluşan kütüphanede, Suriyeliler'in zamanlarını iyi değerlendirmesi ve okuma alışkanlıklarını geliştirilmesi amaçlanıyor.

Konaklama tesisinden sorumlu vali yardımcısı Murat Uzunparmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tesisteki 5 mahallede küçük kütüphaneler bulunduğunu, yeni kurulan kütüphanenin tesis geneline hitap etmesinin düşünüldüğünü söyledi.

Özellikle Suriyeli öğrencilerin kütüphaneden faydalanmasını arzu ettiklerini ifade eden Uzunparmak, şunları kaydetti:

"Tesislerde birçok alanda verilen hizmetlere kütüphaneyi de eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bilindiği gibi burada da okullar tatil oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte kütüphanemiz, öğrencilerin üç aylık süre zarfında okuma becerilerini geliştirmeleri ve buradaki kitaplardan istifade etmeleri adına güzel hizmet verecek. Bu vesileyle boş zamanlarını burada kitap okuyarak değerlendirmiş olacaklar."

Uzunparmak, kütüphaneye gösterilen ilgiden mutlu olduğunu, kitap sayısını arttırmak istediklerini belirtti.

"Suriyeliler'in, savaş ortamını unutması için çalışıyoruz"

Suriyeli misafirlerin savaş psikolojisinden kurtulmalarına yardımcı olmayı hedeflediklerini de dile getiren Uzunparmak, şöyle devam etti:

"Suriye'deki iç savaştan kaçarak buraya gelen insanların, savaş ortamını unutmaları ve normal bir yaşam sürmeleri için çalışıyoruz. Bu kapsamda tesisimizde sosyal, eğitim ve spor alanları oluşturmaya devam ediyoruz. Kütüphane de bu çalışmaların bir parçası. Şu ana kadar gösterilen ilgiden memnunuz. Kitap sayımızı da artırmak istiyoruz. Kitap bağışlamak isteyen olursa da o bağışları kabul ederiz."

Uzunparmak, günün belli saatlerinde tesisteki personelin de kitap okuması için uygulama başlatılacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli sığınmacılara kütüphane hizmeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN