Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeditepe'de bir hocaya 18 öğrenci

Giriş Tarihi: 26.6.2014

Yeditepe Üniversitesi, akademik kadrosuyla fark yaratıyor. Her öğretim görevlisine 18 öğrencinin düştüğü kurum, sanayi ile birlikte çalışarak ekonomiye katma değer sağlıyor

1996'da İstanbul Eğitim ve Kültür (İSTEK) Vakfı tarafından kurulan Yeditepe Üniversitesi, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısıyla ön plana çıkıyor. Kurulduğu yıldan bu yana kalitesi akreditasyon kuruluşlarının denetimleriyle tescillenen üniversitede, bir öğretim görevlisi başına 18 öğrencidüşüyor. Üniversitenin başında 14 yıl NASA'da görev yaptıktan sonra Türkiye'ye dönen Prof. Dr. Nurcan Baç var. Baç, 2007'de Yeditepe Üniversitesi'nde Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak göreve başladı. 1 Eylül 2010'da ise üniversitenin rektörü oldu. Üniversiteyi ve hedeflerini Prof. Dr. Nurcan Baç ile konuştuk.

Kurumunuzun diğer üniversitelerden farkı nedir?
Bizi diğer üniversitelerden farklı kılan en önemli özelliğimiz 21 bin öğrencimize gerçek anlamda global akademik eğitim kalitesi ve kampus olanakları sunmamız. Öğrenim dili İngilizce olan 12 fakülte, 60 lisans, 60 yüksek lisans, 30 doktora programı olan üniversitemiz, öğrencilerine çift ana dal, yan dal ve yurtdışı eğitim olanakları sunuyor. Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Değerlendirme Programı'ndan ilk geçen vakıf üniversitesiyiz. En çok övündüğümüz bir nokta da öğretim üyesi başına 18 öğrencimizin düşmesidir.

ÜÇ DEĞİŞİK PROGRAM
Üniversite-sanayi işbirliği için neler yapıyorsunuz?
Çok sayıda işbirliğimiz var. Örneğin, Sanayi Tezleri Oluşturma Programı. Burada 4'üncü sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini sanayi ihtiyaçlarına göre tez yazılması konusunda yönlendiriyoruz. Endüstride Vaka Çalışmaları Programı ile öğrencilere verilen teorinin sanayideki uygulamasını gerçekleştirme olanağı sağlıyoruz. Endüstride Uygulama Destekli Tez Programı ile lisans bitirme projeleri ve tezlerin, sanayinin Ar-Ge kapsamına giren konuların yaptırılması sağlanıyor.

Teknoparkımızı kurmak için çalışmalar başladı

Üniversitemizde 2006 yılından bu yana 63 TÜBİTAK, 8 San-Tez destekli proje üretildi. 40 TÜBİTAK, 2 San- Tez destekli proje üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aktif yürüyen 86 başvuru ve 38 çalışma aşamasında proje var. Ayrıca üniversitemizin kendi Teknoparkı'nı kurma çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Patent çalışmalarınız var mı?
Üniversitedeki Patent Destek Sistemi ile akademisyenlere ücretsiz patent başvurusu ve desteği veriliyor.

Öğrencilere yönelik sosyal olanaklar nelerdir?
Üniversitemizde 45 öğrenci kulübü var. Öğrencilerimiz öğrendiklerini pratiğe dökebiliyor. 4 binin üzerinde öğrencimiz bu kulüplere üye.

700'DEN FAZLA ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ
Yeditepe Üniversitesi yurtdışındaki 700'ün üzerinde üniversiteyle işbirliği yürütüyor. Öğrenci ve öğretim üyeleri yurtdışına giderek eğitim alabiliyor. Yurtdışındaki öğrenciler bize geliyor, ortak araştırmalar yürütülüyor. Aynı zamanda vakıf üniversiteleri içinde Erasmus ve Exchange Programları ile en fazla yabancı öğrenci değişimi yapan üniversite özelliğimiz var. Öğrenciler, Çift Diploma anlaşmaları ile öğrenimlerinin bir bölümünü yurt dışında tamamlayarak iki diploma sahibi olabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeditepe'de bir hocaya 18 öğrenci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN