Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershaneler resmen tarih oldu

Yeni yönetmelikle 'Dershane' yerine, 'Temel Lise' ifadesi kullanıldı. Türkçe isim şartı getirilen okullarda farklı dil ve lehçelerde de eğitim yapılabilecek

Giriş Tarihi: 6.7.2014
MEB'in 'dershane' yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 'Dershane' ifadesi 'Temel Lise' olarak yönetmelikte yer aldı. Özel öğretim kurumu olmaktan çıkarılan dershaneler, 2018-2019 öğretim sezonuna kadar temel liseye dönüştürülecek. Dönüşüme girecek dershanelerin mevcut ruhsatları iptal edilecek. Şartlara uyanlar 'Temel Lise' olarak yeniden ruhsat alacak. Yönetmelik okul ücretlerinden, eğitim diline kadar pek çok düzenlemeyi de beraberinde getiriyor.

MEVZUATTAN SİLİNDİ

Yönetmeliğe göre eskiden özel öğretim kurumu olarak tanımlanan dershaneler artık mevzuattan silindi. MEB'e göre bundan böyle özel öğretim kurumları sadece "Okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim yabancı, azınlık ve dönüşen okullar, çeşitli kursları, uzaktan öğretim yapan kuruluşları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, öğrenci etüt eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile benzeri özel öğretim kurumları" ndan oluşacak. "Dershane" sözcüğü ve dershanelerle ilgili her türlü iş ve işlem ilişkin hükümler de özel öğretim yönetmeliğinin diğer maddelerinden de çıkarıldı.

TÜRKÇE İSİM

Kürtçe eğitime izin verilen düzenlemede, özel öğretim kurumlarına Türk millî eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkeleri doğrultusunda kurumun amacına, eğitim programına ve düzeyine uygun, belli bir anlam taşıyan ve Türkçe ad verilmesi zorunlu olacak. Okullara ülke ya da millet ismi verilemeyecek.

ÖZEL OKULLARDA KÜRTÇE EĞİTİM
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'ni değiştirdi. Yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik özel okullarda Kürtçe dahil, Lazca, çerkezçe gibi Türkiye'de halk arasında konuşulmakta olan dil ve lehçelerde eğitimöğretime izin veriyor. Hangi dil ve lehçelerde eğitim-öğretim yapılacağına Bakanlar Kurulu karar verecek. Bu okullarda, okutulacak dersler Bakanlıkça belirlenecek. Okulun seviyesine göre Bakanlıkça onaylanan dersler ve öğretim programları ile haftalık ders dağıtım çizelgeleri uygulanacak.

FAHİŞ FİYATA SON
Düzenlemeyle özel okullarda cumartesi pazar günleri valilik izni ile derslere takviye kursları açılabilecek. MEB, eğitim ve öğretim desteği verilebilmesi için e-okulların o "dersliğinde" en az 12 öğrenci kayıtlı olması gerekecek. Okullara öğrenci başına destek verilecek. Destek tutarı devlet okulundaki öğrenci için verilen desteğin 1.5 katını geçmeyecek, ancak ders tekrarı yapan ise destek alamayacak. Özel okullar ücretlerini kendi belirleyecek ancak okulların ara sınıflarının eğitim ücreti bir önceki yılın ücretinden en fazla yüzde 5 oranında artış yapılabilecek. Alınan ücretler MEBBİS'te oluşturulacak elektronik modüle işlenecek.

KAÇAK DERSHANE KAPATILACAK
Gerçek ve tüzel kişiler tarafından Kanun kapsamında belirtilen faaliyetlerin yetkili makamlardan kurum açma izni alınmadan eğitim ve öğretim sunmak amacıyla yürütülen faaliyetlerin izinsiz yapıldığının tespiti halinde söz konusu dershaneler valilikçe kapatılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershaneler resmen tarih oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN