Türkiye'nin en iyi haber sitesi

526 yıldır Kuran eğitimi verilen mekan

Sultan II. Bayezid'in kapı ağası Hüseyin Ağa tarafından yaptırılan Ön Asya ve Selçuklu mezar anıtlarında görülen sekizgen plan mimarisiyle de dikkat çeken Büyük Ağa Medresesi, günümüzde Kuran kursu olarak hizmet veriyor.

Giriş Tarihi: 8.7.2014 13:13
Kent merkezindeki Şamlar Mahallesi'nde Beyazıd Camisi'nin karşısında yer alan tarihi yapı, II. Bayezid'in kapı ağası Abdülmuinoğlu Hüseyin Ağa tarafından 1488'de yaptırılmış.

Ön Asya ve Selçuklu mezar anıtlarında görülen sekizgen plan mimarinin Osmanlı'da ilk defa bu medresede tatbik edildiği biliniyor. Duvarları moloz, taş ve tuğla hatıllı olan, bugün mescit olarak da kullanılan yapı 5 asırdır Osmanlı usulü geleneksel hafızların yetişmesine de ev sahipliği yapıyor.

Amasya Müftüsü İsmail İpek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilim kenti Amasya'nın en önemli simgelerinden birisinin 1488 yılında hadis evi olarak yapılan Büyük Ağa Medresesi olduğunu belirtti. Kuran kurslarında hafızlık için yeterli eğitimi alan öğrencilerin belli bir sınava tabi tutulduktan sonra Büyük Ağa Kuran Kursu'na alındığını ifade eden İpek, öğrencilerin burada kadim usulde hafızlık yaptıklarını söyledi.

"Ecdadın hatırası en güzel şekilde korunuyor"

Tarihi yapıda biri mescit olarak kullanılan 20 odanın bulunduğunu, bu odalarda öğrencilerin eğitim aldığını ifade eden İpek, "Sosyal faaliyetlerin yanında tek uğraşları hafızlık oluyor. İki yılda tam olarak hafızlığı tamamlayanlar var. Geçen yıl 40 öğrencimizi yetiştirdik. 1980 yılından bu yana da yaklaşık bin 500 öğrencimiz hafızlık icazeti aldı. İçlerinde dünya birincisi olanlar var. Buradaki gelenek uzun yıllar daha devam edecek. Bu Kuran kursu Amasya için bir yüz akıdır. Bu tarihi binada yapılışından günümüze 526 yıldır kesintisiz Kuran eğitimi verilmekte. Ecdadın hatırası en güzel şekilde burada korunmakta" diye konuştu.

10 ile 18 ay arasında hafızlığı tamamlıyorlar

Büyük Ağa Kuran Kursu Yöneticisi İsmail Batman ise Osmanlı usulü hafızlık yapacak öğrencinin ezbere her cüzün son sayfasından başladığını vurguladı.

Kuran kursunda 30 cüzün de son sayfasını ezberleyen öğrencilerin zeka durumlarına göre artık 10 sayfaya kadar ezberleyebildiğini anlatan Batman, şunları kaydetti:

"Genelde buraya gelen çocuklarımız 10 ile 18 ay arasında hafızlığı tamamlar. Geride kalan dönemde ise sağlamasını yaparlar. İki yıl sonunda gerçek manada hafız olur. Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı hafızlık eğitimi veren kurslarımız arasında ilk sıralarda yer alıyoruz. Bu medresede yapılışından günümüze kadar kesintisiz Kuran eğitimi verilmesi çok önemli."

Batman, ailelerin çocuklarını güvenilir şekilde kendilerine emanet edebileceklerini, çocukların hafız olmalarının yanında hayırlı bir evlat olmaları için gerekli her türlü eğitimi verdiklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
526 yıldır Kuran eğitimi verilen mekan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN