Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bezmiâlem'de 7 öğrenciye 1 hoca düşüyor

Türkiye'nin ilk sağlık üniversitesi Bezmiâlem'de 7 öğrenciye 1 öğretim üyesi düşüyor. Bezmiâlem, aynı kampüs içerisindeki 590 yataklı Üniversite Hastanesi'nde öğrencilerine her zaman pratik ve gözlem yapma avantajı sunuyor

Giriş Tarihi: 8.7.2014
1843'te Osmanlı Padişahı II. Mahmut'un eşi ve Abdülmecit'in annesi Bezmiâlem Valide Sultan tarafından kurulan Bezmiâlem Gureba- i Müslimin Hastanesi, bugün çağın en ileri teknolojik sistemleri ile donatılmış bir hastaneye, alanında en iyi bilim adamlarından oluşan eğitim kadrosuna sahip, sağlık alanında tematik bir üniversiteye dönüştü.

2010-2011 akademik yılında ilk öğrencilerini alarak eğitime başlayan Bezmiâlem, sağlık alanında Türkiye'deki ilk vakıf üniversitesi olma özelliği taşıyor. İstanbul'un merkezi Fatih'te yeniden restore edilerek hekimler ve bilim insanları yetiştirmek üzere hayat kazandırılan tarihi binasında eğitim veren üniversite, köklü sağlık hizmeti tecrübesini öğrencilerine aktarıyor.

Sadece sağlık bilimleri alanına odaklanan Üniversite'nin, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri Fakülteleri, Bölümleri (Hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Odyoloji, Sağlık Yönetimi) ve sektörde en çok ihtiyaç duyulan yardımcı sağlık personelleri yetiştirmek amacı a��ılan 9 MYO Programı bulunuyor.

187'si öğretim üyesi olmak üzere toplam 516 öğretim elemanı ile eğitim veren Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi'nde 7 öğrenciye 1 öğretim üyesi düşüyor. Bu oranın gelişmiş ülke ortalamalarının da üzerinde olduğu belirtiliyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Tüzgen, yalnızca sağlık alanında eleman yetiştirerek emsallerine fark oluşturan Bezmiâlem'in bu yıl açılan yüksekokul programları ile sağlıkta en çok istihdam açığı bulunan ara eleman yetiştirmek amacında olduklarını söyledi. Tüzgen "İleri tıp teknolojileri ile donatılmış hastanesi ile günde 6 bine yakın hastaya sağlık hizmeti verirken insanlığa hizmet edecek hekimler yetiştiriyor" dedi.

MESLEKİ UYGULAMAYLA İÇİÇE
Bezmiâlem, aynı kampüs içerisinde yer alan 590 yataklı Üniversite Hastanesi'nde, 6 bini bulan günlük poliklinik sayısı ve 120 yoğun bakım yatağıyla öğrencilerine her zaman pratik ve gözlem yapma avantajı sunuyor. Öğrenciler, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Hastanesi'nde tıp eğitiminin klinik bileşeni olan hastaların gözetimi ile çalışılmasına odaklanma, polikliniklere ve operasyonlara gözlem amaçlı katılabilme imkanına sahip. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi'nde öğrencilerin yüzde 39'u burslu eğitim görüyor. Öğrenciler, üniversiteye giriş aşamasında aldıkları puanlara göre tam, yüzde 50 ve yüzde 25 burslu statüde okumaya hak kazanıyor.

Maddî durumun yetersizliğini eğitime asla engel görmeyen bir anlayışa sahip olan Bezmiâlem, bu yıl başlatılacak bir uygulama ile öğrencilerin başarılarını ödüllendirmek amacıyla yılsonunda sınıf içerisinde başarı sıralamasında ilk 10'a giren öğrencilere yüzde 50'ye varan indirimler sağlayacak.

İKİNCİ YABANCI DİL AVANTAJI
Bezmiâlem sağladığı ikinci yabancı dil avantajı ile çoğu ana dili İngilizce olan tecrübeli hocalarla bir yıl İngilizce hazırlık ve yazları yurtdışında pratik imkanına ek olarak Almanca'dan medikal Arapça'ya kadar seçmeli ikinci yabancı dil öğrenme fırsatı sunuyor.

BEZMİALEM'İN İLKLERİ:
Dünyanın ilk paratiroit doku transplantasyon ünitesi kuruldu.
Avrupa'nın dördüncü endoskopi eğitim merkezi ilan edilen hastanede, dünyanın ilk ameliyatsız reflü tedavisi yapıldı.
Üroloji Anabilim Dalı'nda Türkiye'de ilk kez kapalı yöntemle mikroperkütan nefrolitotomi (MicroPNL) böbrek taşı ameliyatı gerçekleştirildi.
Türkiye'de ilk defa yüksek tansiyon tedavisinde yeni bir girişimsel yöntem olan Renal denervasyon Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda uygulandı.
Türkiye de İlk Defa Dirençli Hipertansiyonda Kesin Çözüm Pil Tedavisi işlemi gerçekleştirildi. Gerçekleştirdi.
Kalp damarına takılan absorbe edilebilen skafold (eriyebilen stent) Türkiye'de ilk kez Bezmiâlem'de uygulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bezmiâlem'de 7 öğrenciye 1 hoca düşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN