Biruni, genetikte iddialı geliyor

Türkiye'nin sağlık alanında eğitim veren en kapsamlı tematik sağlık üniversitesi olma hedefiyle kurulan Biruni Üniversitesi, bu yıl ilk öğrencilerini alıyor. Biruni, kurduğu laboratuvarlarla genetik alanında iddialı bir bilim merkezi olacak

Giriş Tarihi: 8.7.2014
Türkiye'nin saglık alanında egitim veren en kapsamlı tematik saglık üniversitesi olma hedefiyle bu yıl açılan Biruni Üniversitesi, gelecegin Biruni'lerini yetistirmek için yola çıktı. Adını 11'inci yüzyılda yasamıs dünya tarihinin en önemli bilim adamlarından biri olan, UNESCO tarafından 1974'te "Evrensel Deha" ilan edilen büyük Türk bilgini Ebu Reyhan El Biruni'den alan Üniversite, genetik alanında oldukça iddialı geliyor. Genetikte en son teknolojileri kullanan ve uygulayan laboratuarlar Biruni Üniversitesi'nde kuruluyor. Yüzlerce hastalıgın tanı ve tedavisi yeni nesil DNA dizileme teknolojisiyle kolayca yapılabilecek. Böylelikle insanın tüm genetik yapısı Biruni Üniversitesi laboratuarlarında incelenebilecek. Bu alanda Türkiye'nin dısa bagımlılıgına da önemli ölçüde son verilmis olacak.

A'DAN Z'YE SAĞLIK
Biruni, tamamı saglık bölümlerinden olusan 6 Fakülte, 3 Enstitü ve Saglık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ile ülkemizdeki bütün saglık branslarında toplam 33 bölümlü A'dan Z'ye bir saglık üniversitesi olacak. 30 bin metrekare kapalı alan, 17 bin metrekare yesil alan, 5 bin metrekare kafeterya ve sosyal alan, 2 konferans salonu, spa, fitness center, kapalı ve açık basketbol sahaları ile ögrencilerine genis bir sosyal yasam imkânı saglayacak. Biruni, tarihi Topkapı Surları'nın karsısındaki kampusu ile Istanbul'un her yerinden rahatça ulasılabilecek bir konumda ve ulasım yollarının merkezinde yer alıyor.

1 YIL ERKEN MEZUN OLMA İMKÂNI
Biruni'de erken mezun olma imkânı da var. Türkiye'de bir ilki gerçeklestirerek Ingilizce hazırlık sınıfı müfredatı 1'nci sınıf içine yerlestirilecek. Böylece ögrenciler hem 1 yıl gibi ciddi bir zaman kazanmıs olacak, hem de en iyi sekilde yabancı dil ögrenmis olacaklar. Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı ile 1'nci sınıf dersleri birlestirilerek ögrencilere bir yıl kazandırılarak, is hayatına bir yıl erken baslamaları saglanacak. Tüm ögrenciler ayrıca 2'inci yıldan baslayarak Mesleki Ingilizce dersleri ile desteklenecek.

BURS İMKANLARI
Biruni Üniversitesi, ilk yılına özel tüm ögrencilerine yüzde 25, yüzde 50 veya yüzde 100 oranlarda burs imkânı saglanacak. Üniversiteye ilk giriste saglanan bursların tamamı karsılıksız olacak ve egitim boyunca devam edecek. Üniversiteye kayıt yaptıran ögrencilerden, yerlestirmeye esas olan puan türündeki LYS sıralaması: 1 - 100 arasında olanlara aylık 3.000 TL, 101-500 arasında olanlara aylık 1.000 TL, 501- 1.000 arasında olanlara aylık 500 TL, 1.001-2.000 arasında olanlara aylık 350 TL nakit ödeme imkânı saglanacak. Ayrıca bu ögrencilerden ilk bin içinde olanlar, üniversitenin yüzde 25 burslu veya yüzde 50 burslu kontenjanlarına yerlesseler bile egitim - ögretim ücretinin tamamından muaf olacaklar. Ilk üç tercihinde yerlesen ögrencilere ise ilk yıl yüzde 10 oranında ek indirim imkânı saglanacak.

ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ
Dünyanın önde gelen saglık üniversiteleri ile entegre çalısma hedefiyle yola çıkan Biruni Üniversitesi, bu baglamda yurtdısındaki üniversiteler ile ikili anlasmalar, Erasmus Programları ve akademik personel degisim programlarıyla genis bir uluslararası isbirliği imkânı sunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biruni, genetikte iddialı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN