Çocuklar, enerji tasarrufunu internet oyunuyla öğrenecek

Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Ucal'ın hayata geçirdiği "Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği" projesi kapsamında hazırlanan web sitesinde, çocuklar enerji tasarrufunu internette oyun oynayarak öğrenecek.

Giriş Tarihi: 8.7.2014 13:24
Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Ucal'ın, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hibe desteği ile hayata geçirdiği proje kapsamında hazırlanan web sitesi "www.enerjifarkindaligi.org" kullanıma açıldı.

Sitede çocuklar, interaktif bilgisayar oyunu, kadınlar ise özel broşürlerle enerji tasarrufu konusunda eğitim alıyor.

Web sitesinde araştırma sonuçları ve proje çıktılarının yanı sıra iklim değişikliği riskleriyle yüzleşecek gelecek nesilleri eğitmek için hazırlanan elektrikli ev aletlerinde enerji verimliliği bilgisayar oyunu ve renkli görsel kitapçık ile kadın tüketicileri eğitmek amacıyla hazırlanan "Evde Enerji Tasarrufu için Pratik Bilgiler" kitapçığı da yer alıyor. Bilgisayar oyunuyla 6-12 yaş grubu çocukların, enerji konusunda eğlenerek bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

"Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Oyunu"nda çocuklar, evlerindeki elektrikli ev aletlerini nasıl kullanmaları gerektiğini öğrenerek uygulama imkanı bulunuyor.

Sitede ayrıca çocuklar için elektrikli ev aletleri kitabı da yayımlandı. Proje ile ilgili tüm çıktılar, kitapçıklar web sitesi üzerinden indirilebilecek.

Proje, eylül ayına kadar sürecek. Proje kapsamında Ucal, hazırlayacağı rehber kitaplar, web sitesi, çocuklara ve üniversite öğrencilerine derslerle iklim değişikliği riskleriyle yüzleşecek gelecek nesilleri ve kadın tüketicileri eğiterek, enerji verimliliği konusunda farkındalığı artıracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar, enerji tasarrufunu internet oyunuyla öğrenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN