Doğu Akdeniz Üniversitesi "en iyiler" arasında

KKTC'nin en büyük ve tek devlet üniversitesi olan Doğu Akdeniz Üniversitesi, dünyadaki 25 bin üniversite arasında yapılan sıralamada en iyi yüzde 5'lik dilime girdi. DAÜ'deki birçok bölüm dünyanın en prestijli akreditasyonlarına sahip

Giriş Tarihi: 8.7.2014
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) en büyük ve tek devlet üniversitesi olan Dogu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 1979 yılında egitim hayatına basladı. Tüm programları YÖK tarafından onaylanan Dogu Akdeniz Üniversitesi'nde 85 farklı ülkeden 16 bin ögrenci ve 35 farklı ülkeden 1,000 ögretim üyesi ile uluslararası ortamda egitim veriliyor. 3 bin dönümlük araziye kurulu bir kampüsü olan DAÜ'de 11 fakülte ve 5 yüksekokulda toplam, 95 önlisans ve lisans, 73 yüksek lisans ve doktora programı bulunuyor. DAÜ dünyadaki 25 bine yakın üniversite arasında yapılan sıralamada dünyanın en iyi ilk yüzde 5 üniversitesi arasında yer aldı. Avrupa'da degerlendirmeye alınan 5 bin 500 üniversite arasında da ilk yüzde 7'de bulunuyor. Ayrıca URAP tarafından açıklanan 2013 yılı degerlendirme sonuçları dogrultusunda DAÜ dünyanın en iyi ilk 2 bin üniversitesi arasında yer alıyor.

ULUSLARARASI STANDARTLARDA EĞİTİM
DAÜ, Uluslararası Üniversiteler Birligi, Avrupa Üniversiteler Birligi, Akdeniz Üniversiteler Toplulugu ve Islam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu'nun tam üyesi. Uluslararası akreditasyonlara büyük önem veren DAÜ'nün uluslararası bilimsel kurumlardan alınmıs saygın akreditasyonları bulunuyor. Mühendislik Fakültesi'nin tüm bölümleri Amerika'da Teknoloji ve Mühendislik Programlarını denetleyen ABET'den akreditasyon aldı. Dünyanın en prestijli akreditasyonlardan biri olan ABET'e DAÜ ile birlikte Türkiye'de yalnızca 5 üniversite sahip. Ayrıca, Mimarlık bölümünün MIAK, Isletme ve Ekonomi Fakültesi, Turizm Fakültesi ile Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu'nun ise FIBAA akreditasyonu bulunuyor. Egitim Fakültesi Ingiliz Dili Egitim Bölümü ise AQAS akreditasyona sahip.

Bunlara ek olarak Turizm ve Otelcililik Yüksekokulu TEDQUAL, Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgisayar Teknolojisi ve Bilisim Sistemleri Programı ASIIN akreditasyonlarını aldı. Yabancı Diller ve Ingilizce Hazırlık Okulu'nun ise EDEXCEL akreditasyonu bulunuyor. Ayrıca, Isletme ve Ekonomi Fakültesi Türkiye`de sadece 3 üniversitenin üye oldugu EFMD ve AACSB'ye üye.

KOŞULSUZ DEVAM EDEN BURSLAR

DAÜ'DE burslu ve indirimli olarak yerleştirilen öğrencilerin burs ve indirimleri normal eğitim süresi boyunca koşulsuz olarak devam ediyor. Kampüsteki modern yurtlarda 6000 öğrenciye barınma imkanı sağlanırken, kentte yaşamak isteyen öğrencilerin konutları da üniversite aracılığıyla kiralanıyor. DAÜ bursları şunlar:

* ÖSYM Bursu (%100, % 50 ve % 25)
* Tercih Bursu (1. Tercihe %25; 2.Tercihe %20 ve 3. Tercihe %15)
* Teşvik Bursu (İlk 2000 ile 2001 - 5000 arası)
* Meslek Bursları (Eğitimci, sağlık alanında çalışan ve TSK mensubu çocuklarına)
* Lise Birincisi Bursu
* Sporcu Bursu
* Yüksek Şeref Bursu
* Kardeş İndirimi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Akdeniz Üniversitesi "en iyiler" arasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN