Gediz, bilimin merkezi oldu

Gediz Üniversitesi'nin kurduğu, bazıları alanında ilk olan 22 laboratuvarda projeler ve buluşlar peş peşe gelmeye başladı. İki yılda birçoğu TÜBİTAK destekli 33 proje geliştirildi

Giriş Tarihi: 8.7.2014
Gediz Üniversitesi, bazıları alanında ilk olan 22 laboratuvar kurarak yurtiçi ve yurtdısındaki genç arastırmacıları Izmir'de bulusturdu. Tüm bu çabaların sonucunda projeler ve buluslar pes pese gelmeye basladı. Iki yılda bazıları TÜBITAK destekli 33 proje gelistirildi. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, "Daha yolun basındayız, yapacak çok isimiz var" dedi. Izmir Seyrek'teki kampüs adeta bir bilim üssüne çevrildi. Su an nanoteknoloji, bilgisayar, fizik, elektrik-elektronik, network, makine dinamigi, simülasyonergonomi, termodinamik, pnömatik, CNC, insaat, hidrodinamik, optisyenlik, hemsirelik uygulama ve anatomi üzerine toplam 22 laboratuvar bulunuyor. Bunlara önümüzdeki günlerde Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı da eklenecek, böylece sayı 23'e yükselecek.

10 BİN TL TEŞVİK
Yurtiçinden ve yurtdısından Gediz'e gelen, çogu genç akademisyenlerden olusan bilim insanları yerli teknoloji üretmek, insanlıga buluslar kazandırmak için arastırmalar yapıyor. Üniversite ögrencileri ve bilime meraklı liselilere de bu laboratuvarların kapıları açılıyor. Ayrıca arastırmacılara 10 bin TL'yi bulan tesvikler de veriliyor. Tüm bunların sonucunda Gedizli akademisyenler ve ögrenciler otomotivden elektronige, medikalden yenilenebilir enerjiye son 2 yılda tam 33 projeye imza attı. Büyük bölümü TÜBITAK tarafından desteklenen bu çalısmalar, yakın gelecekte hayatımızı kolaylastıracak birçok yenilik getirecek.

GEDİZ'İN GURUR TABLOSU

Doç. Dr. Selim Solmaz ve Yrd. Doç. Dr. Durmus Uygun, KOSGEB destegiyle tüm araçlara uygulanabilecek elektrik motoru gelistirdi. Tekerlek içine takılacak motorla otomobil, minibüs, otobüs ile kamyonlar hibrid veya elektrikli olacak, bir ilke imza atılacak.

Yrd. Doç. Dr. Merih Palandöken, havadaki elektromanyetik dalgalardan elektrik üretilip depolanmasını saglayan proje hazırladı. TÜBITAK'ın da destekledigi çalısmayla, cep telefonu gibi birçok cihaz bataryasız kullanılabilecek.

Yrd. Doç. Dr. Ugur Türkan, vücuda yerlestirilen implantlardan kaynaklı enfeksiyonların önüne geçecek biyomedikal ürün gelistirdi. Bir ilk olan bu gelisme, tıp dünyasında heyecanla karsılandı.

Doç. Dr. Selim Solmaz, gelecegin araçları elektrikli ve hibrid otomobiller için 'yeni nesil aktif güvenlik kontrol sistemi' tasarladı. Elektrikli ve hibrid araçların yüksek maliyetini asagıya çeken, performansı ve güvenligi artıran projeyi TÜBITAK da destekledi.

Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı, motordaki atıl ısıl enerjisini kullanarak 1 litre benzinle bin kilometre giden araç yaptı. Simdiki hedef ise menzili 3 bin kilometreye çıkarmak.

Yrd. Doç. Dr. Durmus Uygun, TÜBITAK destegiyle özel bir elektrik motoru gelistirdi. Savunma

Izmir Atatürk Lisesi ögrencileri Feyza Özel ve Umut Onbasılar, Gediz Üniversitesi Nanoteknoloji Laboratuvarı'nda kanser asısı üzerinde çalısma yürüttü. Izmir Körfezi'nde bulunan bir su yosununda arastırma yapıldı, elde edilen ilk sonuçlar yurtdısında da yankı uyandırdı, ödüller kazanvunma sanayiinde, insansız sualtı araçlarında ve rüzgar türbinlerinde kullanılabilecek.

Elektrik-Elektronik Mühendisligi ögrencileri Mehmet Hakan Selek ve Yüksel Akcabelen, TÜBITAK destegiyle "Mobil Biometrik Vardiya Sistemi" hazırladı. Kisiyi parmak izinden tanıyan kablosuz cihaz, merkezi sınavlarda da sahteciligin önüne geçecek.

Elektrik-Elektronik Mühendisligi ögrencileri Mahmut Zencirci ve Ismail Çelik, dısa bagımlı oldugumuz sera otomasyon sistemlerini gelistiren ve ucuzlatan yenilige imza attı. TÜBITAK destegiyle SERATRONIK adı verilen robot hazırlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz, bilimin merkezi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN