Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin pilotları Özyeğin'de yetişecek

Giriş Tarihi: 8.7.2014

Pegasus Hava Yolları ve Özyeğin Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu, geleceğin pilotlarını birlikte yetiştirecek

Özyeğin Üniversitesi gelecegin pilotlarını yetistirmek için Pegasus Hava Yolları ile anlasma yaptı. Yapılan isbirligi çerçevesinde Özyegin Üniversitesi'nin Sivil Havacılık Yüksekokulu'nda 4 yıllık lisans egitimini tamamlayıp pilot olmaya hak kazananlar arasından belirlenecek adaylara, Pegasus tarafından TIP egitimi verilecek. 20 yılı askın süredir Uçak Tip Intibak Egitimi Otorizasyonu (TRTO) belgesi ile havacılıkta yüksek lisans egitimi verme yetkisi bulunan Pegasus Hava Yolları, egitimden basarıyla geçen pilotları da ihtiyaç oldugu takdirde kadrosuna alacak.

Özyegin Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun, Sivil Hava Ulastırma Isletmeciligi ve Pilot Egitimi olmak üzere iki lisans programı bulunuyor. Özyegin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Baskanı Hüsnü Özyegin de isbirligine iliskin "Hızla büyüyen havacılık sektörünün en önemli ihtiyacı olan nitelikli insan kaynagı. Su an ülkemizde toplam pilot sayısı 5 bin 99 iken 2018 yılında bu rakamın 8 bin 500, 2023 yılında ise 9 bin 900'e çıkacagı tahmin edilmektedir. Pegasus Havayolları ile yaptıgımız egitim isbirligi sonucunda sivil havacılık sektöründe yetismis, donanımlı insan kaynagının olusmasına önemli bir ivme kazandıracagımıza inanıyorum" dedi.

SABANCI: "SEKTÖRE PİLOT YETİŞTİRİYORUZ"
26 Haziran'da yapılan imza töreninde bir konusma yapan Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Baskanı Ali Sabancı, Özyegin Üniversitesi ile gerçeklestirdikleri isbirligine iliskin sunları söyledi: "Pilot egitimi alanında 20 yılı asan deneyimimizi simdi de akademik dünya ile paylasmak üzere önemli bir adım attık. Havacılık sektörünün gelecegine yatırım niteligindeki bu isbirliginden dolayı kendilerine tesekkür ediyorum. Pegasus olarak hep ilklerin ve öncü çalısmaların pesindeyiz. Gerçeklestirdigimiz uygulamalarla havacılık sektörünü biz baslatmadık ama biz degistiriyoruz. Bu degisimin ve gelisimin en önemli alanlarından biri de sürekli egitim. Elimizi tasın altına koymaktan ve sektörün gelisimine katkı sunmaktan da ayrıca çok mutluyuz."

20 yılı askın süredir Uçak Tip Intibak Egitim Otorizasyonu (TRTO) belgesi ile havacılıkta yüksek lisans verme yetkilerinin bulundugunu hatırlatan Sabancı, bu yetkileri dâhilinde 20 yılı askın süredir kendi pilotlarını, son 10 yıldır da sektöre pilot yetistirdiklerini sözlerine ekledi. Havacılık konusundaki bilgi ve uygulama birikimlerini Özyegin Üniversitesi ile paylasarak yeni yetisen pilotların daha donanımlı olarak uçus okulundan mezun olmalarına katkıda bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getiren Sabancı, bugüne kadar sektöre kazandırdıkları pilotların Avrupa'nın önde gelen hava yollarında pilotluk yaptıgını görmekten de ayrıca büyük gurur duyduklarını da dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin pilotları Özyeğin'de yetişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN