Girne, havacılık ve denizcilikte iddialı

Giriş Tarihi: 8.7.2014

Girne Üniversitesi bugün denizcilik ve havacılıkla ilgili olarak 4 fakülte, 1 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu, 1 fen bilimleri enstitüsüne bağlı toplam 12 programla hizmet veriyor. Hedef, denizcilik ve havacılıkta dünyanın sayılı bilim merkezi olmak

KKTC'nin denizcilik ve havacılık üzerinde uzmanlasan ilk ve tek üniversitesi olan ve egitim kökleri 1978 yılına kadar uzanan Girne Üniversitesi, YÖDAK kararıyla 2013 yılında kuruldu. Girne Üniversitesi, bugün denizcilik ve havacılıkla ilgili olarak dört fakülte, 1 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu, 1 fen bilimleri enstitüsüne baglı toplam 12 programla hizmet veriyor..Uluslararası bir ögrenci profiline sahip olan Girne Üniversitesi'nin denizcilikle ilgili bölümlerinde 540 ögrenci çesitli denizcilik branslarında egitim görüyor. Üniversite Uluslararası Üniversiteler Birligi, Avrupa Üniversiteler Birligi, Islam Dünyası Üniversiteler Federasyonu, Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi, Denizcilik Egitim Konseyi ve Anadolu Denizcilik Kulübü üye. Girne Üniversitesi'nin 80 milyon dolarlık bir yatırımla kampüs projesi ve insaatları da tüm hızıyla sürüyor.

GEMİYLE ARAŞTIRMA
Girne Üniversitesi'nin e-donanım ve altyapısının bir baska örnegi ise M/Y TEAL Egitim ve Arastırma Gemisi. KKTC'nin ilk ve tek egitim ve arastırma gemisi olan M/Y TEAL ihtiyaç halinde bilim insanları tarafından egitimde ve bilimsel arastırmalarda da kullanılıyor. 46 metre uzunlugunda ve 546 ton agırlıgında olan, 13 yolcu kamaralı, 50 yatak kapasiteli M/Y TEAL ise çok amaçlı yapısına uygun olarak Ingiltere'den Avustralya'nın dogu kıyılarına, Orta Amerika'nın Karayipler denizinden Akdeniz'e kadar dünyanın çesitli yerlerinde mayın tarama, sualtı ve suüstü arastırmaları ile sualtı sporları gibi görevlerde kullanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girne, havacılık ve denizcilikte iddialı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN