Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık'tan geniş kapsamlı burslar

Giriş Tarihi: 8.7.2014

Feyziye Mektepleri Vakfı'nın 128 yıllık geleneğinin bir eseri olan Işık Üniversitesi; öğrencilerine çok sayıda geniş kapsamlı burs ve indirim olanağı sunuyor. Lisans bursları 5 yıl kesintisiz veriliyor

Feyzıye Mektepleri Vakfı'nın 128 yıllık geleneginin bir eseri olan Isık Üniversitesi, Nisantası, Ayazaga ve Erenköy'deki anaokulları, ilkögretim okulları ve liseleri gibi "Isık gelenegi"nden güç alan egitim-ögretim kadrosu ile çagdas egitim anlayısı içerisinde gençlerin gelecegine yön verecek adımları atmalarını saglıyor.

ÖĞRENİM DİLİ
Isık Üniversitesinde ögrenim dili Ingilizce ancak Güzel Sanatlar Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, Saglık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Mimarlık (Türkçe), Insaat Mühendisligi (Türkçe), Makine Mühendisligi (Türkçe), Psikoloji (Türkçe) lisans programlarında Ingilizce destekli Türkçe egitim veriliyor. Ayrıca Italyanca, Almanca, Fransızca, Rusça, Ispanyolca, Japonca ve Çince gibi diger yabancı dilleri ögrenme olanagı bulunuyor.

BURS OLANAKLARI
Isık Üniversitesi; ögrencilerine çok sayıda ve genis kapsamlı burs ve indirim olanagı sunuyor. Yüksek Onur Bursu, Onur Bursu, yüzde 100 burs, yüzde 50 burs, yüzde 25 burs, "Sile LYS Bursu", "Genel Liseler Tercih Indirimi", "FMV Isık Liseleri Tercih Indirimi", "Sisli Terakki Lisesi Tercih Indirimi", "Darüssafaka Lisesi Tercih Indirimi", "Güzel Sanatlar Liseleri Indirimi", "FMV Isık Liseleri Indirimi", "Sisli Terakki Lisesi Güzel Sanatlar Indirimi", "Darüssafaka Lisesi Güzel Sanatlar Indirimi", "Uluslararası Bakalorya Indirimi", "Spor Indirimi", "Kardes Indirimi" gibi lisans düzeyinde busr ve indirimler veriyor. Isık Üniversitesi'nde burslar genel not ortalamasına bakılmaksızın yabancı dil hazırlık ögretimi için 2, lisans ögretim süresi için 5 yıl kesintisiz olarak veriliyor. Lisans düzeyinde ögretim sırasında saglanan burslar da bulunuyor. Bunlar yüzde 100 Basarı Bursu, yüzde 75 Basarı Bursu, yüzde 50 Basarı Bursları ile Çalısma Bursu. Basarı Bursları her yarıyıl yeniden degerlendirilip,ögrenci basarısına baglı olarak veriliyor. Çalısma Bursları ise birimlerin gereksinimlerine göre dagılıyor. Üniversite'nin ihtiyacı oldugu birimlerde çalısma olanagı saglanıyor. Bu bursun süresi 9 ay.

KAMPÜS
Isık Üniversitesi, egitimini Sile ve Maslak Kampüslerinde sürdürüyor. Sile Kampüsünde derslikler, kütüphane, laboratuvarlar, yurtlar, spor salonları en son teknolojiyle donatılmıs ve 24 saat ögrenci kullanımını hedefleyen bir yapıda tasarlandı. Dogayla iç içe, deniz kenarındaki Sile Kampüsü hem sundugu hareketli sosyal olanaklarla üniversitede kurulan dostluklar için ortam sunuyor, hem de istenildiginde sakin atmosferiyle akademik çalısmalara yogunlasma imkânı saglıyor.

KÜTÜPHANE
Türkiye'de 24 saat hizmet veren sayılı üniversite kütüphanelerinden biri olan Isık Üniversitesi Kütüphanesinde, 129 bini elektronik olmak üzere 162 binden fazla kitap koleksiyonda yer alıyor. Kütüphanede Türkçe ve yabancı dilde kitapların yanı sıra DVD film/ belgesel koleksiyonu, slayt, ses kasetleri, CD-ROM gibi kitap dısı yayınlar, 65 adet online veri tabanı, 175 adet basılı dergi ve 26 bin elektronik dergi bulunuyor.

YURTLAR
Isık Üniversitesi yurtları, ögrencilerin bireysel dünyalarını kurmalarına olanak tanımanın yanı sıra, topluluk dayanısmasını da tesvik ediyor. Sile Kampüste tek kisilik, iki kisilik, üç kisilik ve dört kisilik odalardan olusan, toplam bin 300 yatak kapasiteli 18 yurt binası bulunuyor.

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ
Üniversite egitiminin ayrılmaz bir parçası olan ögrenci kulüpleri, kendi ilgi alanlarına göre faaliyette bulunurken paylasmayı, kendi kararlarını olusturmayı ve sorumluluk alarak çalısma alıskanlıgını kazandırıyor. Ögrenci kulüplerinde edinilen deneyim ögrencilerin girisimci, dünyaya açık bireyler olmasını saglıyor. Bu sebeple Isık Üniversitesinde 40'ın üzerinde ögrenci kulübü aktif olarak faaliyet gösteriyor.

SPOR
Spor, Isık Üniversitesi'nde takım oyunu alıskanlıgı kazanmanın, dostça rekabetin yasandıgı bir ortamda kendini kesfetmenin önemli bir parçasını olusturuyor. Üniversite bünyesinde ögrencilerin birbirleriyle ve sınıflar arası iliskileri güçlendirici çesitli sportif faaliyetler düzenleniyor. Isık Üniversitesi spor takımları, gerek Üniversite Sporları Federasyonu, gerekse kurum ve kuruluslar tarafından düzenlenen spor karsılasmalarına pek çok farklı bransta katılarak, basarı kazanıyor. Isık Üniversitesinin 424 koltuk kapasiteli spor salonu, fitness salonları, Maslak Kampüsünde yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, hava basketbol sahası, açık hava voleybol sahası, açık hava tenis sahası, bisiklet parkları, futbol sahası, halı saha, masa tenisi alanları, dans salonu, satranç salonu bulunuyor. Isık Üniversitesinde Amerikan Futbolu (Erkek), Basketbol (Bayan - Erkek), Bisiklet, Futbol (Erkek), Hentbol (Erkek), Judo (Bayan - Erkek), Kayak ve Snowboard (Bayan - Erkek), Satranç (Bayan - Erkek), Voleybol (Bayan - Erkek), Yelken, Yüzme (Bayan) spor takımları bulunuyor.

Uluslararası Değişim Programları

Işık Üniversitesi ögrencilerini sadece sınıflarda degil, ülke sınırlarının dısında da ögrenmesi için tesvik ediyor. Bu kapsamda egitimi uygulama alanlarına tasırken, sahada yürüyen sosyal sorumluluk faaliyetlerinden stajlara kadar birçok imkân sunuyor. Bunlar arasında en önemlisi, egitiminin bir bölümünü yurt dısındaki üniversitelerde sürdürmesi için ögrencilerine sundugu seçenekler. Bu sayede ögrenciler farklı ülkelerden üniversiteleri tanıma, kültürel ve akademik alısveris ve dünyayı kesfetme imkânı buluyor. Isık Üniversitesi'nin Erasmus ve ikili degisim programı anlasması olan üniversitelerin bulundugu ülkeler; ABD, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Ingiltere, Ispanya, Isveç, Isviçre, Italya, Kanada, Litvanya, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık'tan geniş kapsamlı burslar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN