Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medipol afet sonrası iletişim kuracak

Giriş Tarihi: 8.7.2014

Medipol Üniversitesi, tersine beyin göçüyle yurda dönen mühendislerle afet sonrası haberleşmeyi sağlayacak, göcük altındakileri hızla kurtaracak bir proje üzerinde çalışıyor

Günlük yaşantımızda her an iletişimde kalmamızı sağlayan cep telefonları, Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6,4'lük son depremde sınıfta kaldı. Başta İstanbul ve İzmir'de olmak üzere depremi yoğun şekilde hisseden vatandaşlar, yakınlarına ulaşmak için cep telefonlarına sarılınca, Türkiye'de iletişim altyapısının zor zamanlardaki yoğunluğu kaldırabilecek kapasitede olmadığı ortaya çıktı. Cep telefonu iletişim ağında ortaya çıkan bu tablo,olası bir afette nasıl bir haberleşme riski ile karşı karşıya olunduğunu da açık bir şekilde gösterdi. Bu ihtiyaçtan yola çıkan Medipol Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, afet durumlarında haberleşme problemleri için çözüm geliştiriyor.

Afet sırasında ve sonrasında koordinasyon, güvenlik ve kurtarma çalışmalarında çok büyük önemi olan kablosuz haberleşme sistemi geliştiriyor. Üniversite "Afet Durumlarında Güvenilir ve Yüksek Performanslı Haberleşme Sistemlerinin Tasarlanması" başlıklı proje kapsamında afet haberleşmesi alt yapısı kuracak ve bu konularda yenilikçi araştırmalar yapacak. Çok büyük bir oranda, tersine beyin göçüyle yurda dönen mühendislerin kadrosunda olduğu Medipol Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde yürütülecek olan proje Eylül ayında başlıyor.

GÖÇÜK ALTINDAKİLERE UZAKTAN MÜDAHALE
Projenin deprem kuşağında olan Türkiye için önemi oldukça büyük. Kurtarma çalışmaları sırasında bireylerin ve nesnelerin birbirleriyle iletişimin sağlanması, göcük altında kalanlara uzaktan sağlık müdahalesinde bulunmasına da imkan verecek. Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)'nın da ciddi bir bütçe ile desteklediği projenin amacını şu şekilde açıkladı: "Ülkemizde afetin öncesinden bitimine kadar geçen sürede sağlam, dayanıklı, kesintisiz ve güvenli bir haberleşme sisteminin geliştirilmesine öncü olmak ve özellikle İstanbul gibi afet olasılığı yüksek olan bir kentte haberleşme sistemini ayakta tutarak afet yönetim sürecini daha etkili hale getirmeyi amaçlıyoruz.

Proje kapsamında ayrıca Medipol Üniversitesinde Afet Haberleşmesi Laboratuvarı kurmak ve burada uzmanlık alanı oluşturarak nitelikli insan kaynağı yetiştirip gerekli donanımları sağlamak istiyoruz"

MEDİPOL, TERSİNE BEYİN GÖÇÜNÜN ÖNCÜSÜ OLDU
Yeni kurulan Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, uygulamalı araştırma alanında hızlı adımlarla ilerleyerek Türkiye'nin sorunlarına çözümler getirmeyi hedefliyor. Yüzde 100 burslu ve yüzde 100 İngilizce eğitimle bu yıl kapılarını öğrencilere açan fakültenin öğretim üyelerinin neredeyse tamamı yurtdışından gelerek ülkelerinde hizmet vermeye başladı. Akademisyenler, beyin göçüne ek olarak yurtdışındaki seçkin üniversite, enstitüler ve şirketlerle Mühendislik Fakültesi arasında köprü vazifesi görecek.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan kadrolarını yurtdışından gelecek başarılı bilim insanlarıyla daha da güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi. Bu kadronun ülkemize beyin göçüne ek olarak yurtdışındaki seçkin üniversite, enstitüler ve şirketlerle Mühendislik Fakültesi arasında köprü vazifesi göreceğini kaydeden Arslan, Mühendislik Fakültesi olarak uygulamalı araştırma ve eğitim konusunda Türkiye'de lider olmayı hedeflediklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medipol afet sonrası iletişim kuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN