Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yakın Doğu, çeyrek asrı devirdi

Giriş Tarihi: 8.7.2014

25'inci yaşını kutlayan Yakın Doğu Üniversitesi, farklı burs ve ekonomik paket imkânlarıyla öğrencilere yeni bir dünyanın kapılarını açıyor. Geleceğe, rekabet gücü yüksek ve donanımlı bireyler kazandırıyor

Bu yıl 25. yaşını kutlayan Yakın Doğu Üniversitesi, çeyrek asırda olağanüstü bir hızla gelişerek Kıbrıs'ın en büyük, en kapsamlı ve en donanımlı eğitim kurumu oldu. Başarısı ülke sınırlarını aştı, Akdeniz'in de eğitim, bilim ve kültür merkezi haline geldi. Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA), UNESCO bünyesindeki Dünya Üniversiteler Birliği (IAU), İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu (FUIW) ve Uluslararası Mühendislik Eğitim Topluluğu'na (IGIP) tam üye olan Yakın Doğu Üniversitesi'nin adı dünyanın en prestijli üniversiteler ile birlikte anılıyor.

BİLİME KATKI
Bilim dünyasının öncülerinden olan Yakın Doğu, dünya üniversiteleri arasında 11. sırada yer alan bir Süper Bilgisayar ile Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'in "yüzyılın deneyi" olarak adlandırılan "Tanrı Parçacığı" araştırmasının yanı sıra "Kanseri Fethedelim" gibi dünya çapındaki diğer araştırmalara destek veriyor. "Süper Bilgisayar" tabanlı eğitim alma ayrıcalığına sahip olan Mühendislik Fakültesi öğrencileri, bu sayede geliştirdikleri robot futbol takımı "NEU Islanders" ile her yıl RoboCup Robotik Futbol Dünya Kupası'nda dünyanın önde gelen üniversiteleri ile yarışıyor, Harward ve MIT gibi üniversiteleri geride bırakarak dereceler alıyor.

İLETİŞİMDE İDDİALI
Televizyonu, radyosu ve gazetesiyle tam bir medya kuruluşu yapısında olan İletişim Fakültesi de kısa ve uzun metraj filmleriyle adını ulusal ve uluslararası film festivallerinde duyurdu. "Kod Adı: Venüs" adlı uzun metraj sinema filmi Uluslararası Cannes Film Festivali'nde gösterim hakkı elde etti.

KIBRIS'IN İLKLERİ
Kıbrıs'ın ilk Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri ve Veteriner fakülteleri de Yakın Doğu Üniversitesi'nde bulunuyor. Uluslararası başarılara imza atan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi bugün bölgedeki ilk ve tek tıp fakültesi hastanesi. Hastane her yıl kalite, sürdürülebilir güvenilirlik ve mükemmellik ödülleri aldı. Üniversitenin Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi ise uluslararası sağlık akreditasyon kuruluşu Joint Comission International (JCI) tarafından dünyada kalitesi tam puanla onaylanmış ilk Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi oldu. Kıbrıs'ın 7/24 açık ilk ve tek kütüphanesi olan Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi'nde ise 1 milyon kitap ve 50 binden fazla elektronik derginin yanı sıra dünyanın her yerinden 156 milyon kaynağa erişim imkanı bulunuyor.

BURSLAR

Yakın Doğu Üniversitesi'nde 15 fakülte, 2 yüksekokul ve 3 meslek yüksekokuluna bağlı 112 bölümde, 97 ülkeden 22 bin öğrenci öğrenim görüyor. Bu öğrencilerin tamamına yakını burslu. Tam burs, yüzde 75 burs, yüzde 50 burs, yüzde 5 burs, Tercih Bursları ve Sporcu Bursu gibi öğrencilerine çok çeşitli burs imkanları sunan üniversite, "Ekonomik Paket" programlarıyla da "eğitimde fırsat eşitliği" politikasını sürdürüyor. 2014-2015 akademik yılı için, tüm bölümlerinde Tam Burs kontenjanı açan üniversite, Mühendislik, Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Eğitim, Güzel Sanatlar ve Sahne Sanatları fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Meslek Yüksekokulu'na bağlı bölümlerde de yüzde 50 burs veya ekonomik paket seçeneği sunuyor. Öğrenim, yurt, 3 öğün yemek ve elektrik, su, ısınma ile temizlik gibi masrafların da dahil olduğu ekonomik paketin yıllık ücreti ise 4 bin 400 euro.

140 PUANLA DOĞRUDAN KAYIT

Yakın Doğu Üniversitesi, 12 bölümüne ÖSYM'nin yerleştirmesi olmadan YGS puanı ile doğrudan öğrenci kabul ediyor. YGS'de herhangi bir puan türünden 140 barajını aşan öğrenciler özel yeteneğe bağlı bu bölümler için doğrudan Yakın Doğu Üniversitesi'ne başvurabiliyor. Bu bölümler: İç Mimarlık, Görsel İletişim Tasarım, Grafik Tasarım, Plastik Sanatlar, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Oyunculuk, Dramaturji-Dramatik yazarlık, Resim-İş Öğretmenliği ve Müzik Öğretmenliği.

KAMPÜS'TE HAYAT

Lefkoşa'da yer alan Yakın Doğu Üniversitesi'nin dinamik ve canlı bir kampüsü bulunuyor. Kampüste akademik birimlerin yanı sıra hastane, kütüphane, laboratuvarlar, atölyeler, bilgisayar merkezleri, kültür merkezleri, yurtlar, olimpik yüzme havuzu ve diğer sosyal ve sportif tesisler yer alıyor. Yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen "Bahar Şenlikleri" ile yıl boyu süren kültür-sanat ve spor etkinlikleri ile kampüse her zaman bir festival havası hakim. Bu yıl, 25. yıl etkinlikleri kapsamında efsane grup Deep Purple Yakın Doğu Üniversitesi'nde konser verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakın Doğu, çeyrek asrı devirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN