Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldızı parlayacak meslekler

Giriş Tarihi: 8.7.2014

Teknolojiden enerjiye, medyadan bilişim sektörüne kadar bugün hiç tanınmayan, ancak gelecekte oldukça revuçta olacak meslekleri araştırmadan tercih yapmayın

Meslek seçimi, gençlerin karar vermesi gereken en önemli kararların basında geliyor. Bu önemli seçimi yaparken dünyada ve Türkiye'de gelisecek sektörleri göz önünde bulundurmak ve bugün hiç tanınmayan ama yakın gelecekte büyük potansiyele sahip alanlara yönelmek gerekiyor. Iste gelecekte yıldızı parlayacak o meslekler:

TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE ÖNE ÇIKACAK MESLEKLER ?

Is Zekası Uzmanı: Stratejik planlama bölümlerinde görev yapıyor. Yeni ürünlerin nasıl olusturulacagı, yeni müsterilere nasıl ulasılacagı ya da mevcut müsterilerin nasıl elde tutulacagı gibi stratejilere ve yatırım kararlarına yön veriyor.

Proje Yöneticisi: Özellikle telekom, bilisim ve sigorta sektörlerinde, PMP sertifikasına sahip proje yöneticilerine talep artıyor.

Veritabanı Yöneticisi:
Sirketlerin giderek büyüyen verilerinin tutuldugu sistemin 7/24, 365 gün kesintisiz ulasılabilir olması, korunması ve yönetilmesine yönelik çalısıyor.

SAP/ERP Danısmanı:
Sirketler, finanstan veri ambarına içinde birçok modül barındıran SAP programlarını kullanmayı bilen kisileri arıyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı: Basta sosyal medya uzmanı olmak üzere dijital pazar- lama uzmanı, online iletisim uzma- nı, adwords hesap yöneticisi, sirketler tarafından en çok aranan pozisyonlar arasında.

YEŞİL REVAÇTA ?

Yenilebilir Enerji Uzmanlıgı:
Bu alanda kendini gelistirecek basarılı mühendisler, MBA veya pazarlama mastırı da yaparlarsa ilerleyen yıllarda çok iyi sartlarda is bulabilirler.

Rüzgar Enerjisi Uzmanlıgı: Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerji alanında en bilinen ve popüler olan enerji dalı. Ülkemizde su anda çok sayıda sirket, rüzgar türbini yapmaya basladı.

Çevre Mühendisligi / Çevre Hukuku Uzmanlıgı: Dogal kaynakların en iyi biçimde kullanılması, çevrenin korunması ve insan saglıgına uygun biçimde gelistirilmesi konusunda çalıstıkları için, bu alanda egitim gören mühendislere/uzmanlara atıkların arıtılması, gerekli tesislerin kurulması, isletilmesi, yapılanların denetlenmesi, gürültü kaynaklarının belirlenmesi gibi birçok is düsüyor.

Yesil Pazarlama (Green Marketing) Danısmanlıgı: Ürünün üretiminden tüketimine kadar çevre ve doga dostu olmasını ve dogaya katkı yapmasını saglamak gibi görevleri yürütecek, pazarlama, isletme, endüstri veya çevre mühendisligi v.s. bölümlerden mezun, kendini pazarlama odaklı yetistirmis kisiler Yesil Pazarlama Danısmanı olabilirler. Sirketler çevre bilinci gelistikçe böyle danısmanlara çokça ihtiyaç duyacaklar. ?

Organik Tarım Mühendisligi / Uzmanlıgı:
Organik ürünlerin yarattıgı talebe dayalı olarak organik ürün yetistiriciligi çok popüler. Bu konuda özel egitim merkezleri olmamakla birlikte ziraat mühendisleri dünyadaki yeni ve gelisen uygulamaları takip ederek bu is kolunda ilerleyebiliyorlar. ?

Yesil ( Ekolojik) Turizm / Tatil Uzmanlıgı:
Önümüzdeki yıllarda doga ve Ekolojik turizm konusunda uzmanlasmıs, kendini yetistirmis rehberlere/ uzmanlara ve tesislere ihtiyaç olacak.

Dogal Yasam Koçlugu: Uzun süre dogadan uzak kalan insan dogaya ve dogala alısmakta da zorluk çekiyor. Bu noktada devreye yön gösterecek Dogal Yasam Koçları girebilir.

Yesil Insan Kaynakları Yönetmenligi: Sirketin personelinde çevre duyarlılıgı yaratmak, onların sirket kaynaklarını daha tasarruflu kullanmalarını saglamak, personelin çevre ile ilgili projelere katılımı, ofis ve çevrenin dogaya uygun ve dogaya zarar vermeyecek sekilde düzenlenmesi islerini yapacak, isletme, insan kaynakları, çevre konusunda bilgili insan kaynakları yönetmenlerine / uzmanlarına ilerleyen yıllarda daha çok ihtiyaç duyulacak.

ARZ TALEBİN ARTTIĞI MESLEKLER ?

Is Saglıgı ve Güvenligi Uzmanlıgı:
Is saglıgı ve Güvenligi'nde büyük açık devam ediyor. Ülkemizdeki tüm isyerlerine kademeli olarak 'Is Güvenligi Uzmanı' görevlendirme zorunlulugu getirildi.

Taseron- Fason Yöneticiligi: Kurumlar sabit, ücretli çalısanlar kadar, hatta daha fazla, kendi uzmanlık alanlarında bagımsız hizmet saglayıcı kisi ve/veya küçük-butik kurumlarla çalısacaklar. Taseron- Fason Yöneticiligi Degisik yapılardaki çok sayıda taseron-fasoncu arasındaki rekabeti yönetmek ve uyumu saglamaktan sorumlu olacaklar.

Internet Gazeteciligi: Insanlar artık haberler veya ögrenmek istedikleri diger her sey için interneti kullanıyor. Dijital çagın sürekli gelismesinden dolayı internet gazeteciligi gelecegin mesleklerinden biri olarak görülüyor.

Mobil Uygulama Gelistiricisi: Mobil cihazların yaygın kullanımı yazılım gelistiricisi olan binlerce kisiye yeni bir ekmek kapısı yarattı ve yaratmaya da devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldızı parlayacak meslekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN