Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'te bir dünya üniversitesi

Giriş Tarihi: 9.7.2014

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, geliştirdiği Kuluçka Merkezi modeliyle kendi şirketini kurmak isteyen öğrencilere belli bir büyüklüğe erişene kadar destek oluyor

Tarihi İpek Yolu üzerinde şehir, bölge ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamayı hedefleyerek 2010-2011 Akademik Yılında kapılarını öğrencilere açan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), bünyesindeki Fakülte ve Yüksekokullarla bölgenin önemli bir bilim merkezi haline geldi. HKÜ, Türkiye'de bir ilk olan Kuluçka Merkezi modeliyle, öğrencilerine okurken iş adamı olma fırsatı veriyor. HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, bu modeli şu sözlerle tanıttı: "Öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin kendi şirketlerini kurmaları, girişimci olmaları yolunda bir modelimiz var. Bunun için bir Kuluçka Merkezi geliştirdik. Kendi şirketini kurmak isteyen öğrenci veya öğretim üyemizi önce bu Kuluçka Merkezine alıyor, orada belli bir büyüklüğe gelene kadar destek oluyoruz. Belli bir büyüklüğe erişince de şirketini başka bir yere taşıma şansı oluyor. Şu ana kadar öğrencilerimiz 10 şirket kurdu. Öğretim üyelerimiz ise 5 şirket kurmak üzere"

SANAYİ VE EĞİTİM İÇİÇE

Prof. Dr. Yılmaz geliştirdikler proje ve uygulamalarla "Üniversite- Sanayi İşbirliği"ni ete kemiğe büründürdüklerini söyledi. Yılmaz, Üniversitenin Gaziantep'e kurulmuş olmasının bu anlamda büyük bir avantaj sağladığını belirterek, "Türkiye'nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi burada. Gaziantep sanayicisi girişimci, lider özellikleri olan ve yatırımı seven bir sanayici. Bütün mesele üniversitelerin buna destek olması. Biz de burada yeni bir mekanizma geliştirdik ve Teknoloji Transfer ve İnovasyon Merkezi kurduk. Bu kurum sanayici ve üniversite arasında bir köprü vazifesi görüyor" diye konuştu. Yılmaz, "Öğrencilerimiz iş dünyası ile iç içe olacak. Eğitimlerinin son 1 yılını sektörde pratik yaparak tamamlayacaklar" dedi.

SANAYİCİLERE LABORATUAR

Araştırma ve Ar-Ge projeleri laboratuar alt yapısının çok iyi olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yılmaz, "Bizim bölgede bir ilk olan bir 'Çevre Analiz Laboratuarı'mız var. Numunelerini daha önce Ankara ve İstanbul'daki laboratuarlara göndermek zorunda kalan sanayicilerimiz artık bu külfeti çekmeyecek, hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te bir dünya üniversitesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN