Tercih virajına güvenli girin

Her yıl 500 bin öğrencinin yanlış tercih nedeniyle istemediği bölümlerde okumak zorunda kaldığını hatırlatan eğitim uzmanları uyarıyor: "Tercihlerinizi puan endişesine kapılmadan ilgi duyduğunuz alanlardan yapın"

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Üniversite adaylarının 17 Temmuz'a kadar sürecek tercih dönemi başladı. Adaylar, tercihlerini, tercih kılavuzunda yer alan kurallara göre, https://ais.osym. gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacak.Tercih süresi uzatılmayacak. Her yıl 500 bin öğrencinin yanlış tercih nedeniyle istemediği bölümlerde okumak zorunda kaldığını hatırlatan eğitim uzmanları "Tercihlerinizi puan endişesine kapılmadan ilgi duyduğunuz alanlardan yapın" diyerek adayları uyardı. Uzmanlar, adayların kazansalar bile kaydolmayı istemedikleri bir programı tercih listelerinde yer vermemelerini önemle vurguladı.

BAŞARI SIRASI DAHA ÖNEMLİ
Üniversite tercihleri yapılırken puan değil, başarı sırası önemli. Puanların oluşumunda kullanılan veriler testlerin soru çözüm ortalamalarına ve standart sapmalarına göre her yıl değişebiliyor. Fakat puanlardan yola çıkılarak yapılan sıralamalar büyük ölçüde değişmiyor. Bu nedenle adaylar mutlaka bir veri kullanmak istiyorlarsa kendi başarı sıralarıyla geçen yılki başarı sıraları arasında bir ilişki kurabilir. YGS'de 140 puan barajını aşan ancak LYS ye giremeyen öğrenciler, Nişantaşı Üniversitesi'nde Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden Mutfak Sanatları ve Gastronomi, İç Mimarlık, Grafik Tasarım, Moda ve Tekstil Tasarım ve İletişim Tasarımı bölümlerine yerleşebilecek. Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik Uzmanı ve Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Sevtap Gürbüz, "YGS'nin herhangi bir puan türünden 140 ve üzerinde puan alan tüm öğrencilere eğitim imkanı sağlıyoruz. Öğrenciler, Özel Yetenek Sınavı ile giriş yapılan bölümlerinde de yüzde 50, yüzde 75 ve yüzde 100 burslu olarak eğitim görebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tercih virajına güvenli girin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN