Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin hafızlarını yetiştiriyorlar

Arsin ilçesinde 1979'dan beri temel dini bilgiler ve hafızlık alanında faaliyet gösteren Yeşilyalı İlme Hizmet Vakfı Kuran kurslarından bugüne kadar 2 Türkiye birincisi, 4 Türkiye ikincisi, bir Türkiye üçüncüsü, bir dünya dördüncüsü, bir de dünya beşincisi çıktı.

Giriş Tarihi: 23.7.2014 13:25
Yeşilyalı İlme Hizmet Vakfı Başkanı Ahmet Özdemir, İslam dünyasının ve ülkenin şiddetle muhtaç olduğu din alimi yetiştirmek için vakıf kurduklarını belirterek, "Dünyayı bilip dini bilmeyenler kör adamdır. Dini bilip dünyayı bilmeyenler de topal adamlardır. Tam bir insan olabilmesi için hem dini hem de dünyayı ve dünyevi ilimleri bilmesi lazım. Biz de her ikisini bilen mükemmel din alimleri yetiştirmek gayesindeyiz" dedi.

Yeşilyalı İlme Hizmet Vakfı Kuran kurslarında bugüne kadar 13 bin öğrencinin temel din ve ilmihal bilgilerini öğrendiğini, hafızlık alanında bin 100 öğrenci yetiştiğini ifade eden Özdemir, "Diyanet İşleri Başkanlığınca Kuran kursları arası düzenlenen hafızlık yarışmalarında, öğrencilerimiz arasından 2 Türkiye birincisi, 4 Türkiye ikincisi, bir Türkiye üçüncüsü çıkmıştır. Öğrencilerimiz Türkiye'yi yurt dışında 5 defa temsil etmiştir. Mısır'da düzenlenen hafızlık yarışmasında öğrencimiz Kemal Cennet dördüncü, Filistin'deki yarışmada Abdulkadir Yorgun beşinci olmuştur" diye konuştu.

Kuran okumada Türkiye birincileri yetiştirdiklerini dile getiren Özdemir, "Bu öğrencilerimizi, Azerbeycan, Kıbrıs, Almanya ve Fransa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine gönderiyoruz. Gürcistan, Azerbaycan, KKTC gibi çeşitli ülkelerden de öğrenci alıyoruz. Yakın gelecekte Arap ülkelerinden de alacağız. Çünkü bu ülkelerden teklifler var" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelip öğrenci vermek isteyenler var"

Yatılı öğrenci kontenjanlarının 70-80 kişi olduğunu ancak 600-700 civarında müracaat aldıklarını anlatan Özdemir, şöyle devam etti:


"Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelip öğrenci vermek isteyenler var. Bir gün vakfımıza gelen bir hanım, yetim çocuklarını kursumuza vermek istedi. Kendisine yerimiz olmadığını söyledik. Bunun üzerine kadın, 'Seni ben Rab'bime şikayet ederim. Benim buradan eve dönecek param bile yok' dedi. Arkadaşlarla toplanıp konuştuk. Konuyu anneme de arz ettim. Annem, 'oğlum onları Kuran kursuna almazsan sana hakkımı helal etmem. Evini boşalt, aileni köye gönder, onları buraya al' dedi. Ben de çocukları almak durumunda kaldım. Buraya bunun gibi binlerce kişi geliyor, alamayınca ağlayarak geri dönüyorlar. Ondan dolayı daha fazla öğrenciye ulaşıp daha fazla şampiyon çıkarmak için 570 kişilik bir yurt daha yapmaya karar verdik."

Özdemir, spor tesisleri, sosyal donatılar ve yüzme havuzu da dahil her türlü imkanı içinde bulunduran bir kurs yapmaya karar verdiklerini kaydederek, 2013 yılında ilçenin Yeşilyalı Mahallesi'nde 570 öğrenci kapasiteli yurt, spor salonu, eğitim alanlarının temelini attıklarını, inşaat çalışmalarının hayırseverlerin bağışları doğrultusunda sürdürüldüğünü söyledi.

Geçmişte Kuran kurslarında eğitim görenlerden avukat, hakim, savcı, öğretmen olanların bulunduğunu dile getiren Özdemir, " Bunu daha da genişletmek istiyoruz. Bundan sonraki hedefimiz, öğrencilerimizi kreşten ilahiyat fakültesine kadar yetiştirip, iyi Arapça ve İngilizce öğrenebilmesi için İngilizce'yi iyi konuşan bir Arap ülkesine göndermek, dünyanın her tarafında İslam'a hizmet edebilen, memleketimiz, dinimiz, devletimize en iyi şekilde hizmet eden, her türlü donanıma sahip, İslam ahlakıyla bezenmiş, çalışmayı kendine prensip edinmiş din gönüllüleri yetiştirmek" dedi.

Yeşilyalı İlme Hizmet Vakfı yöneticilerinden Hasan Kızıltan ise hayırseverlerin destekleriyle ayakta durabilen vakfın Yeşilyalı'da 4 yerleşkede, 2 erkek ve 2 kız kuran kursunda 600 öğrenciye hizmet sunduğunu belirterek, "Kalitemizi bir adım ileriye götürmek, orta ve uzun vadeli hedeflerle çok büyük işlere imza atmak asıl hedeflerimiz arasında yer almaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin hafızlarını yetiştiriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN