İstediği okula giremeyen yurtdışında seçenek arıyor

Türkiye'de istediği lise veya üniversiteyi kazanamayan öğrenciler, yurtdışındaki okullara yöneliyor. Her yıl ortalama 100 bin öğrenci eğitim için yurtdışına çıkıyor

Giriş Tarihi: 23.7.2014
Türkiye'de istediği lise veya üniversiteyi kazanamadığı için yurtdışında eğitim almayı tercih eden öğrencilerin sayısı bir hayli fazla. Lise giriş sınavı sisteminin netleşmemesi, üniversite giriş sınavında yapılması düşünülen değişiklikler ve benzeri belirsizlikler de gençleri yurtdışı eğitim arayışına yönlendiriyor.

YILDA 25 BİN DOLAR

Türkiye'den her yıl ortalama 100 bin öğrenci eğitim amaçlı yurtdışına çıkıyor. Yurtdışı eğitim uzmanı Deniz Akar, "Yurtdışına en çok öğrenci gönderen 15 ülkeden birisi Türkiye. Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği Amerika, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin yanı sıra Rusya, Çin, Malezya, Ukrayna gibi ülkelere de eğitim ücretlerinin ekonomik olması nedeniyle ilgi artıyor. Amerika'ya yılda 12 bin civarında lisans ve yüksek lisans öğrencisi giderken, İngiltere'de yılda 30 bin civarında öğrencimiz lisans, yüksek lisans ve özellikle dil eğitimi yapıyor. Almanya'da her yıl 10 binin üzerinde öğrencimiz kayıt yaptırıyor" dedi. Mevcut 100 bin rakamının içerisinde lisans ve yüksek lisans programları, değişim öğrencileri, stajyerler, dil kurslarına kayıt yaptıranlar, Work&Travel programına katılanların da yer aldığını vurgulayan Akar, "Öğrencilerin yaklaşık üçte biri üniversite eğitimi için yurtdışına çıkıyor. Yurtdışında öğrenim gören bir öğrencinin üniversiteye ödediği tutar, ortalama 15 bin dolar. Toplam yıllık masrafları ise 25 bin dolara ulaşabiliyor. Türk öğrenciler, yurtdışında eğitime yılda yaklaşık 2 milyar dolar harcıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstediği okula giremeyen yurtdışında seçenek arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN