Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkçe'yi, Türkiye'yi tanıyarak öğreniyorlar

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen yaz okuluna katılan öğrenciler, hem Türkçe eğitimi alıyor hem de gezdikleri illerin kültürlerini öğreniyor.

Giriş Tarihi: 19.8.2014 13:06
YTB Trakya Bölge Koordinatörü Fatih Ot, AA muhabirine yaptığı açıklamada, programın Edirne'de ve Türkiye'nin 13 farklı ilinde uygulandığını söyledi.

Öğrencilerin gün içerisinde Trakya Üniversitesinde Türkçe eğitim aldığını, daha sonra Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli camileri, İkinci Beyazıt Külliyesi, Hidiv Kasrı ve Osmanlı medeniyetinden miras kalan tarihi yapıları ziyaret ettiğini belirten Ot, öğrencilerin Türk tarihi hakkında da bilgilendiğini ifade etti.

Edirne'de 8 ülkeden 30 yabancı öğrencinin eğitim aldığını ifade eden Ot, "Etkinlikler çerçevesinde öğrencilerimiz Selimiye Camisi'nde Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı sabahı bayram namazı ve iftar programlarını gözlemleme ve yaşama fırsatı buldu. Yabancı öğrenciler kadim medeniyetimizdeki paylaşma ve hoşgörü kültürünün günümüzde de yaşatıldığını görüyor" diye konuştu.

Ot, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Yemen, Yunanistan, Polonya ve dünyanın birçok ülkesinden seçilen 400 öğrencinin eğitimin sonunda 24 Ağustos'ta İstanbul'da buluşacağını dile getirdi.

"Bizimle yemeklerini paylaştılar"

Tatevik Sazgsyan ise Erivan Devlet Üniversitesinde Türkoloji Bölümünden mezun olduğunu ve Türkiye'deki aile sıcaklığını yaşamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Türkiye'de eğitim aldığı süre boyunca hiçbir zorluk çekmediğini ifade eden Sazgsyan, "Edirne'nin Osmanlı'nın ilk başkenti olduğunu biliyoruz. Burada birçok tarihi bina ve camiler var. Hepsini gezdik ve beğendik. Hatta burada Ramazan Bayramımızı geçirdik ve Kadir Gecesi'ne katıldık. Çok güzeldi, çok beğendim. Biz de üniversitede İslam eğitim alıyoruz" diye konuştu.

Sazgsyan, şehirde gezme fırsatı bulduklarını ve Türk ailelerin yabancı öğrencilerle yemeklerini paylaştığını dile getirdi.

Pablo Tutillo ise da ABD'deki Connecticut College'de uluslararası eğitim aldığını söyledi. Ekvator'da yaşadığını anlatan Tutillo, "Türkiye'de eğitim aldığım için çok mutluyum. Türk yemeklerinden mantı, iskender ve künefeyi çok sevdim" dedi.

Katrina Kask ise Estonya'daki Tallinn Üniversitesinde Arap dili ve kültürü eğitim aldığını söyledi. Kask, Türk kültürünün çok büyük ve etkileyici olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkçe'yi, Türkiye'yi tanıyarak öğreniyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN