Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 bin 860 özel okul teşvik için başvurdu

MEB'in özel okulda okumak isteyen öğrencilere vereceği teşvik için yapılacak başvurular 25 Ağustos'a kadar devam edecek

Giriş Tarihi: 20.8.2014
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, özel okulda okumak isteyen 250 bin öğrenciye verilecek teşvik için başvuruların 25 Ağustos'a kadar uzatıldığını açıkladı. Bugüne kadar 2 bin 860 özel okulun başvuru yaptığını belirten Yelkenci, uygulamaya ilişkin şu bilgileri verdi:
AB STANDARTLARINA UYUM: 250 bin öğrencinin devlet teşvikiyle özel okullarda okumasının sağlanması, özel okullaşma oranının AB ve OECD düzeylerine ulaşması açısından çok önemli. Devletin üzerindeki eğitim yükünü de önemli oranda azaltacak.
YARISI DEVLETTEN: Teşvik miktarı, öğrenci başına okul öncesi için 2 bin 500, ilkokul için 3 bin, ortaokul ve lise için 3 bin 500, temel lise için de 3 bin TL olarak belirlendi. Özel okul ücretleri 6 bin TL'lerden başlıyor. Dershaneden dönüşen okullarda bu rakam daha düşük. Ücretler 15- 20 bin TL'ye kadar yükseliyor. Yüksek ücretli okullar için veliler zaten en çok yüzde 10-15, yani bizim verdiğimiz teşvik kadar indirim alabiliyorlardı. Şimdi bir o kadar daha devlet destek vermiş olacak. Bu okulların çoğunda ücretin yarısına varan kısmını teşvik oluşturacak. Veliler mutlaka tercih yaptıkları okullarla özel şartlarını görüşmeliler. Yemek, servis, sosyal etkinlik ücretlerini konuşsunlar. 8 Ağustos'ta başlayan başvuruları kimseyi mağdur etmemek için 25 Ağustos'a kadar uzattık.
DERSHANELER DÖNÜŞÜYOR: Dershanelerden özel okula dönüşüm de hızla sürüyor. Haziran-Temmuz 2014 arasındaki ilk başvuru döneminde 463 talep aldık. 326'sı onaylandı, diğerleri evrak eksiklerini tamamlıyor. 1 Eylül'e kadar başvurabilecekler. İkinci başvuru dönemi ise yeni başladı ve şimdiden 67 başvuru aldık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 bin 860 özel okul teşvik için başvurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN