Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TEOG'da şimdi nakil maratonu başlıyor

TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı. Yerleştiği okulu beğenmeyen öğrenci açık kontenjan bulunan başka bir okula taban puana bakılmaksızın başvurabilecek

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) yerleştirme sonuçları açıklandı. 1 milyon 57 bin öğrencinin A grubu okullara, 78 bin 447 öğrencinin kendi tercih ettiği meslek ve imam hatip lisesine kaydı oldu. Tercih yapmayan 134 bin 788 öğrencinin evine en yakın meslek veya imam hatip lisesine kaydı yapıldı. Sınıfta kalan ve özel eğitime ihtiyaç duyan 20 bin 517 öğrencinin yerleştirilmesi ise gerçekleşmedi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8'inci sınıfta öğrenim gören 1.3 milyon öğrencinin katıldığı TEOG yerleştirmeye esas puanlarını dün öğleden sonra açıkladı. Yerleştirmeye esas puana sahip 1 milyon 291 bin 851 öğrenciden 1 milyon 136 bin 546'sı tercih yaptı. Bu öğrencilerden 1 milyon 57 bin 799'u okul kodlarına göre yaptıkları A grubu tercihlerine, 78 bin 447'si okul türlerine göre yaptıkları B grubu tercihlerine yerleşti. Herhangi bir tercihte bulunmayan 155 bin 305 öğrenciden 134 bin 788'i evine en yakın liseye kayıt edildi. Çeşitli engelleri nedeniyle özel eğitime ihtiyaç duyan ve sınıf tekrarına kalan 20 bin 517 öğrenci ise A ve B grubunda hiçbir okula yerleştirilmedi. Yerleştirme sonrası nakil başvuruları 25 Ağustos'ta başlayacak ve haftalık periyotlarla 26 Eylül mesai bitimine kadar devam edecek.

BOŞ KONTENJANLAR E-OKUL'DA
Yerleştiği okulu beğenmeyen öğrenci açık kontenjan bulunan başka bir okula taban puana bakılmaksızın başvurabilecek. Başvuran öğrenciler arasından puan üstünlüğüne göre nakiller yapılacak. Resmi ya da özel bütün ortaöğretim kurumları arasındaki nakil işlemleri e-okul üzerinden yapılacak. Devlet okuluna yerleşmesine rağmen özel okulda eğitimini sürdürmek isteyen öğrencinin velisi, özel okula şahsen başvuruda bulunarak kaydını yaptıracak. Yerleştiği okuldan kaydı e-okul üzerinden otomatik olarak nakledilecek. Devlet okulları arasındaki nakiller ise velinin kesin kaydının yapıldığı okul müdürlüğüne şahsen başvuru ile değerlendirmeye alınacak. Nakil işlemleri 25-28 Ağustos tarihleri arasında alınacak ve 29 Ağustos günü saat 19:00'da sonuçları ilan edilecek. Sonraki dönemde yapılacak nakil işlemleri haftalık gerçekleşecek. Öğrenci her nakil talebinde sadece tek bir okul tercihinde bulunabilecek. Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla gerçekleştirilecek olan nakil işlemleri, okulların ilan edilen boş kontenjanları için yapılacak. Yerleştirme nakil döneminde, başka bir resmî/özel okula nakil talebinde bulunan öğrencilerden boşalacak kontenjanlar bir sonraki haftanın boş kontenjan listesinde yer alacak. Nakil talebi gerçekleşenler ve boş kalan kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek. 26 Eylül 2014 sonrası yapılacak nakil başvuruları ise, ortaöğretim kurumları arasında nakil esaslarına göre taban puanlar esas alınarak gerçekleşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TEOG'da şimdi nakil maratonu başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN