Era Kolejlerinde uygulanan 4x5 inovatif eğitim sistemi

Giriş Tarihi: 30.8.2014 14:26
Era Kolejleri Kurumsal İletişim Direktörü Filiz Kantekin, akademik başarının geleneksel eğitim sisteminde akademik gelişime yani, öğrencinin sınavlar ile tespit edilen başarı performansına endekslendiğini belirterek, öğrencinin bütünsel gelişimi için diğer eğitim desteklerinin altını çiziyor. Kantekin, ERA Kolejleri'nin Eğitimde Rasyonel Gelişim Çağı olarak tanımladığı, 4x5 inovatif eğitim sisteminin bireyin bütünsel gelişimindeki faydalarını anlattı…

ERA Koleji öğrencileri, eğitimin pasif bir unsuru değil; beyinlerinin dikkat, hafıza, hız, yaratıcılık ve esneklik yetilerinin eğitim sistemine eş zamanlı olarak katıldığı interaktif tamamlayıcılarıdır. Bireylerin gelişiminde bilimsel olarak ayrı ayrı ele alınması ve dolayısıyla öğrenicinin hayatına katılması gereken tüm yeti ve yetersizliklerin sadece akademik performans ile değerlendirilmesi mümkün değildir. Eğitim anlayışımızdaki inovasyon yani yenilikçilik yaklaşımımızın amacı bütünsel gelişimdir.

Neden İnovatif?


Eğitim, bilginin aktarılması ve alınması olmak üzere iki temel bileşenden oluşur. Öğretici ideal olarak, kendi anladığı bilgiyi elinden gelenin en iyisiyle aktarmaya çalışır. Bu eğitim biçimine iletişim adına katkıda bulunabilecek tüm ek yöntemlere inovatif eğitim yöntemleri denilir. İnovatif yöntemlerin kullanımı sadece eğitimin kalitesini değil; aynı zamanda bireylerin, toplumun ve dolayısıyla ülkenin gelişimini artıracaktır.

Neden 4x5?

4+4+4 eğitim sisteminin tüm basamaklarında, Fiziksel Gelişim, Psikolojik Gelişim, Sosyal Gelişim, Zihinsel Gelişim ve Akademik Gelişim olmak üzere sunulan 5 ayrı eğitim programı; 4x5 İnovatif Eğitim Sistemi olarak tanımlanmaktadır. ERA Kolejleri'nce kriterleri oluşturularak tasarlanan EducaEra Smart yazılım uygulaması desteğiyle, 4x5 inovatif eğitim sistemi, sınav, kazanım, gözlem, performans ve grup içinde performans çalışmalarının rakamsal verileriyle öğrencinin bütünsel gelişiminin tüm eğitim süresince takip edilmesine olanak sağlamaktadır.

1. Zihinsel Gelişim: ERA Bireysel Gelişim sistemi sayesinde zihin egzersizleri programındaki 5 bölgeye hitap eden; görsel,işitsel, duygusal-motor işlemler, dikkat-hafıza ve sosyal-duygusal becerilerden oluşan bilişsel beceriler değerlendirilir ve öğrencinin eşsiz zihin egzersizi programları kavranarak, daha hızlı ve etkin öğrenen öğrenciler yetiştirilir.

2. Fiziksel Gelişim: ERA Kolejleri, öğrencilerinin fiziksel özelliklerinin, beslenme alışkanlıklarının ve sağlık geçmişlerinin gelişim haritasını çıkartır. Bu doğrultuda; beslenmeyi bilen, vücuduna hakim olan, sporu hayatın bir parçası olarak gören ve yaşayan öğrenciler yetiştirmek üzere etkinliği kanıtlanarak kişiselleştirilmiş spor tabanlı Smart Moves programı ile öğrencilerin psikomotor becerileri geliştirilir.

3. Psikolojik Gelişim: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik servisi tarafından hazırlanan testler doğrultusunda, her öğrencinin Öz Benlik Algı Haritası çıkartılır. ÖBAH sonuçlarına göre düzenlenen sınıf içi etkinlikler, seminerler, önleyici rehberlik çalışmaları, workshop etkinlikleri ve bireysel görüşmeler sonucunda; özgüveni yüksek, özelliklerinin farkında olan ve bunları kabul eden öğrenciler yetiştirilir.

4. Sosyal Gelişim: ERA Kolejlerinde, etkinlik haritası, kulüp faaliyetleri ve uyum programlarından oluşan Smart Motions tekniği kullanılarak; etkili iletişim kurabilen, özgüveni yüksek, soruna ve engellerine çözüm odaklı yaklaşan öğrenciler yetiştirilir.

5. Akademik Gelişim: ERA Kolejleri eğitimde; "öğrenmeyi öğrenen ve ne için öğrendiğinin farkında olan, öğrenmeyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanabilen öğrenciler yetiştirme" prensibiyle, öğrencilerinin; zihin haritalarını çıkarır. Smart Listening programı ile işitsel algılarını geliştirir, iletişim ve sunum becerilerini geliştirmek amacıyla proje ödevleri hazırlar, okuma saatleri, film izleme, yorumlama ve münazara etkinliklerini kullanarak, sürece aktif olarak katılımlarını sağlar.

ERA BİLİMSEL GELİŞİM MERKEZİNDEN ÖĞRENCİ İÇİN DEĞERLENDİRME RAPORU

ERA Kolejleri bünyesinde kurumsal olarak hizmet veren ERA Bilimsel Gelişim Merkezleri; öğrencilerimizin sosyal, fiziksel, psikolojik, zihinsel ve akademik gelişim seviyelerinin tespit, yönlendirme ve derecelendirme faaliyetlerini her bir öğrenci için bağımsız olarak yürütür. Departmanın oluşturduğu gelişim raporları ile ders öğretmenleri ve veliler, düzenli olarak bilgilendirilir. EBGM tarafından bilgisayar destekli yazılımlar ile verilen öğrenci gelişim raporunun başlangıç seviyesinde, öğrencinin okula tüm yönleri ile uyumu sağlanır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Era Kolejlerinde uygulanan 4x5 inovatif eğitim sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN