Rektöre, Oxford Socrates ödülü

Türkiye'de halkın oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçen Recep Tayyip Erdoğan'ın dün başlayan ve iki gün sürecek Azerbaycan ziyareti sırasında Giresun Üniversitesi'nin Azeri asıllı Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar'ın Oxford Socrates Ödülü'nü aldığı açıklandı.

Giriş Tarihi: 3.9.2014 10:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC ziyaretinden sonra ikinci yurt dışı gezisini yaptığı kardeş ülke Azerbaycan'a yaptığı geziyle birlikte alınan ödülün anlamlı olduğunu belirten Prof. Dr. Attar, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çizdiği stratejik hamlesini ortaya koyan 2023 hedefleriyle ilgili yaptığımız çalışmalar Vizyon 2023 Dergisi tarafından, yılın rektörü seçilmemize vesile olmuştu" diye konuştu. Türkiye'nin 7 kadın rektöründen biri olan Azeri asıllı Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, aralarında Afrika Birliği, Yakın Doğu, Arap Ligi, Güney Asya Birliği ile Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ülkelerinden rektör ve üniversitelerinin aday gösterildiği Oxford Socrates Ödülü'nde, 'Yılın Yöneticisi' olarak ipi göğüsledi. Prof. Dr. Attar, yönetime geldiği 2012 yılından itibaren bölgesel düzeyde Giresun Üniversitesi'ne kazandırdığı Uluslararası kimlik, Oxford Üniversitesi Liderler Zirvesi'nde 'En İyi Üniversite' ve 'Yılın Yöneticisi' olarak iki ödül ile ödüllendirilmesine sebep oldu. Attar'ı uluslararası prestiji olan ödüle götüren süreç ise özellikle kadınların evde, işte, sokakta fiziksel ve psikolojik şiddetten kurtulmasına yönelik üniversite bünyesinde Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi'ni (GÜKAM) açmakla başladı. Üniversitede, Uluslararası Kadın ve Sanat Çalıştayı'nda, cinsiyet ayrımının karşısında durmak, eğitim ve sağlık gibi temel hakların, özgürlüklerin birer yaşam hakkı olduğunu anlatmak için, Dünya'da cinsiyetlerarası eşitlik konusunda etkin çalışmalar yürütüldü. Oxford Socrates Ödüllerine aday gösterilen Prof. Dr. Attar, 'Yılın Yöneticisi, Giresun Üniversitesi ise 'En İyi Bölgesel Üniversite' seçildi. Attar, ödülünü 14 Ekim'de alacak.

DÜNYA'DA FARKINDALIK YARATTI


Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika'da faaliyet gösteren Kadın Araştırma Merkezleri ile birlikte çok boyutlu ve geniş kapsamlı konferanslar düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Attar, "Kasım 2013'te Paris'te UNESCO ile yapılan çalışma toplantısının ardından, UNESCO'nun Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kürsüsü'nü Giresun Üniversitesi'nde açma çalışmalarına başladık. 2014 yılı içerisinde açılması planlanan UNESCO Kürsüsü'nde, 2015 Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin merkezine kadının güçlenmesini koyan bir anlayışla akademik çalışmalar ve etkinlikler yürütme kararlılığını gösterdik, gösteriyoruz. Yaptığımız bu çalışmalar Türkiye'de birçok akademik çevrede taktirle karşılandı. Bu çerçevede yılın rektörü ödüllerine layık görüldük. 8 Haziran'da 'En İyi Yönetici' üniversite ise 'En İyi Bölgesel Üniversite' alanında aday gösterildik. Afrika Birliği'nden, Yakın Doğu'dan, Arap Ligi'nden, Güney Asya Ülkeler Birliği'nden, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan pek çok rektör ve üniversitenin aday gösterildi. Yaptığımız çalışmalarla tüm akademik çevrelerde farkındalık yarattık. Gücünü derin tarihi ve insani bağlardan alan, iki ülke halklarının ortak çıkarlar her geçen gün artıyor. Türkiye - Azerbaycan ilişkilerinin daha da ileriye taşınması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in davetine icabetle 2 - 3 Eylül 2014 tarihlerinde yurtdışına yaptıkları ikinci ziyareti anlamlıdır" dedi.

HARVARD'LA İŞBİRLİĞİ


Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde yaşadığı topraklardan zorla göç ettirildiğine dikkat çeken Attar sözlerini şöyle sürdürdü: "Vatandımızdan, toprağımızdan göç etmeye zorlanan bir ailenin çocuğuyum. Eğitimimi Bakü ve Moskova'da tamamlayıp akademik kariyerim için Türkiye'ye geldim. Farsça ve Rusça yazılmış birçok tarihi belgeyi Türkçe'ye çevirdim. Giresun Üniversitesi'nin küçük ve mütevazi bir taşra Üniversitesi olmaktan bölgede iddialı biçimde parlayan bir yıldız olması yönünde ciddi çalışmalar hayata geçirdim. Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi KARASAM'ın bölgesel vizyon açısından önemi üzerinde ısrarla durdum. 2008 yılından beri Giresun Üniversitesi - KARASAM tarafından yapılan Karadeniz Uluslararası Sempozyumlarının adeta akademik annesi olan ve rektörlüğü döneminde sempozyumların işlev ve boyutunu arttırdık. Bugüne kadar 200'ün üzerinde bilimsel sunuma ev sahipliği yaptık. Aralarında Harvard Üniversitesi Karadeniz Güvenlik Programı, Leicester Üniversitesi, Central Florida Üniversitesi'nin yanında, South Caucasus Institute of Regional Security SCIRS ve SAM gibi bölgesel merkezlerin de bulunduğu akademik partnerlerimiz var..." diye konuştu.

UNESCO KÜRSÜSÜNDE


Giresun Üniversitesi Uluslararası Kadın ve Sanat Çalıştayı'nda cinsiyet ayrımına karşı durmak için eğitim ve sağlık gibi temel hakların ve özgürlüklerin birer yaşam hakkı olduğunu her platformad anlatacaklarını dile getiren Prof. Dr. Attar, "Dünya'da cinsiyetlerarası eşitlik konusunda etkin biçimde çalışan, düşünen ve üreten, Asya'da, Afrika'da, Avrupa'da ve Amerika'da faaliyet gösteren Kadın Araştırma Merkezleri ile birlikte çok boyutlu ve geniş kapsamlı iki konferans düzenledik. Kasım 2013'te Paris'te UNESCO ile yapılan çalışma toplantısının ardından, UNESCO'nun Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kürsüsü'nü Giresun Üniversitesi'nde açma çalışmalarını sürdürdük. 2014 yılı içerisinde açılması planlanan UNESCO Kürsüsü'nde, 2015 Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin merkezine kadının güçlenmesini koyan bir anlayışla akademik çalışmalar ve etkinlikler yürüteceğiz. Bu ödüller hem Giresun Üniversitesi'nde göreve geldiğim ilk günden itibaren göstermiş olduğum profesyonel gayretin, hem de Türkiye'deki eğitim sistemine yapmış olduğu kişisel katkı ve ülkenin entelektüel potansiyelinin güçlendirilmesi sonucudur" dedi. Prof. Dr. Attar, 14 Ekim 2014 tarihinde Oxford Liderler Zirvesi kapsamında Oxford Üniversitesi Town Salonu'nda gerçekleşecek olan Ödül Töreni'nde Prof. Dr. Aygün ATTAR, 'Eğitim ve Bilim. Kalkınma için Yenilikçi Örnekler' konusunda Afrika Birliği'nden, Yakın Doğu'dan, Arap Ligi'nden, Güney Asya Ülkeler Birliği'nden, Brezilya - Rusya - Hindistan - Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRİCS ülkesi katılımcılarına bir konuşma yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rektöre, Oxford Socrates ödülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN