Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çareyi eğitim merkezi kurmakta buldular

Eskişehir'de sanayinin ihtiyacı doğrultusunda, ilki 2009'da açılan, bugün sayıları 5'e ulaşan mesleki eğitim merkezleriyle kalifiye ve nitelikli eleman yetiştiriliyor.

Giriş Tarihi: 8.9.2014 15:22

Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) ortaklığı, Avrupa Birliği (AB) ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) gibi kurumların destekleriyle yaklaşık 3 milyon 200 bin lira yatırımla 5 yıllık bir eylem planı kapsamında çeşitli eğitim merkezleri kuruldu.

Hayata geçirilen "CNC Eğitim Merkezi", "Endüstriyel Otomasyon Eğitim Merkezi", "Hızlı Prototipleme Eğitim Merkezi", "Kaynak Teknolojileri Eğitim Merkezi", "Kaynak Teknolojileri Tahribatlı ve Tahribatsız Test Merkezi" ile "Üç Boyutlu Koordinat Ölçüm Eğitim Merkezi"nde bugüne kadar bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için yaklaşık 600 kişiye eğitim verildi.

İnsan kaynağı kapasitesinin artırılmasına katkıda bulunan ve işsiz gençlere istihdam edilebilirlik kazandıran merkezlere olan ilginin gelecekte artması bekleniyor.

Almanya ve Avusturya'daki eğitim sistemi incelendi

ESO Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir, yaptığı açıklamada, günümüzde küreselleşme olgusuyla rekabetin firmalar üzerindeki etkisinin daha da keskinleştiğini belirterek, KOBİ'lerin rekabet şartları içerisinde yaşamlarının devamı için bazı projelerle onların yanında olmanın önemine değindi.

ESO'nun kurduğu eğitim merkezleriyle üye sanayicisinin yanında yer aldığını ifade eden Özaydemir, şöyle konuştu:

"Özellikle Almanya ve Avusturya'da uygulanan ve bu ülkelerin gelmiş oldukları üretim seviyesine ulaşmalarında en önemli araç olarak gösterilen 'Dual Mesleki Eğitim Sistemi', ESO tarafından detaylı olarak incelendi. Yapılan incelemeler neticesinde bir eylem planı oluşturarak mantıksal bir çerçeve doğrultusunda, farklı alanlardan oluşan entegre bir mesleki eğitim merkezinin kurulmasına karar verdi. Sanayimizin inovasyona dayalı gelişimine ve insan gücü kaynağımızın verimliliğinin artmasına katkı sağlamak için ESO ve EOSB iş birliğinde, AB ile BEBKA kaynaklarından sağladığımız mali desteklerle eğitim merkezlerinin sayısını ve niteliğini artırmaya devam ediyoruz. Söz konusu merkezlerde yetişen kişilerin, sanayimizin çok ihtiyaç duyduğu alanlarda uzman ve eğitimli personel ihtiyacını önemli ölçüde karşılaması hedefleniyor."

Organize sanayiye meslek lisesi projesi

Özaydemir, eğitim merkezleri EOSB'de yapılması planlanan Anadolu Meslek Lisesi'nin de ilk nüvelerini oluşturduğunu bildirdi.

ESO tarafından hazırlanan stratejik eylem planı doğrultusunda inşa edilen Mesleki Eğitim Merkezi'nin yine stratejik hedefler dikkate alınarak geleceğe yönelik planlamasının yapıldığını anlatan Özaydemir, şöyle devam etti:

"ESO tarafından yaklaşık 5 yıllık bir proje dahilinde hayata geçirilen Mesleki Eğitim Merkezi'nin, söz konusu meslek lisesi projesiyle birleştirilmesi, bütünleşmiş bir biçimde çalışmalarının sağlanması ve Eskişehir'in tüm bölgeye kalifiyeli teknik eleman arz eden stratejik bir nokta haline dönüştürülmesi hedefleniyor. Bu yeni ve daha büyük proje EOSB içerisinde kurulacak. Eskişehir sanayine hizmet edecek, endüstriye kalifiyeli eleman yetiştirecek, modüler bir meslek lisesi olacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çareyi eğitim merkezi kurmakta buldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN