Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitede başörtüsü yasağı bilmecesi

Giriş Tarihi: 10.9.2014 14:09 Güncelleme Tarihi: 10.9.2014 17:39

Pamukkale Üniversitesi'nde sakalı ve başörtüsü olana diploma verilmediği iddia edildi. Rektörlük yalanladı: Diploma için fotoğraf bile istemiyoruz.

Pamukkale Üniversite'sinde panoya asılan bir liste başörütlü kişilere karşı ayrımcılık tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Üniversitenin, mezuniyet belgesi almak için başvuran öğrencilerden vesikalık fotoğraf isterken yanına "sakalsız ve başörtüsüz" olması gerektiği konusunda not düşüldüğü iddia edildi.

Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü ise iddiaları yalanlayarak yapılan yazılı açıklamayla "Geçmiş dönemde hazırlanmış ve geçersiz olan belgede, başörtüsüz ve sakalsız fotoğraf istendiği ibaresi yer almaktadır. Oysa üniversitemiz diplomalarında fotoğraf bulunmamaktadır. Gerek mezuniyet belgesinde gerekse diplomalarımızın hazırlanmasında, fotoğraf istenmemektedir." ifadelerine yer verdi.

Mezun olmak isteyen öğrencilere bu şekilde bir dayatmanın yapıldığı iddiası 28 Şubat dönemi sonrası başörtü yasaklarını akıllara getirdi.

Sosyal medyada büyük tepki çeken iddianın ardından Türkiye Gençlik Vakfı Denizli Temsilciliği'nin Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü ile iletişime geçmesinin ardından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı olaya müdahale etti.

Üniversitenin internet sitesinde yayınlanan duyuruyla olay şu ifadelerle yalanlandı:

"Değerli Basın Mensupları

Bireyin iç dünyasındaki dini duygu ve inanışların dış dünyaya yansıması özgürlüklerin gereğidir. Anayasa'nın 15'inci maddesinde savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde dahi kimsenin din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamayacağı ve bunlardan suçlanamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Başörtüsü serbest olmadan diğer özgürlükler yapay ve anlamsız olmakta; bütün insan hakları, demokrasi, eşitlik söylemleri havada kalmaktadır. Din ve vicdan özgürlüğü başta olmak üzere bütün özgürlüklerin ilk ve en önemli eşiği başörtüsü özgürlüğüdür.

Bu bağlamda üniversitemizde öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve çalışanlarımız inançlarının gereğini yerine getirmektedirler.

Geçmiş dönemde hazırlanmış ve geçersiz olan belgede, başörtüsüz ve sakalsız fotoğraf istendiği ibaresi yer almaktadır. Oysa üniversitemiz diplomalarında fotoğraf bulunmamaktadır. Gerek mezuniyet belgesinde gerekse diplomalarımızın hazırlanmasında, fotoğraf istenmemektedir.

Bu olayla ilgili soruşturma baslatılmış olup, gereği süratle yapılacaktır.

Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI

Pamukkale Üniversitesi Rektörü"Okulun sitesinde bu uygulamanın yönetmelik gereği olduğu belirtildi. Ancak bazı üniversiteler bu yönetmeliği uygulamayabiliyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitede başörtüsü yasağı bilmecesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN