Yeni ders yılı zili 'ilklerle' çalacak

Okul zili birçok ilklerle birlikte çalacak. Performans ödevlerinin yerini derse katılım puanı alacak. Seçmeli dersler puanla değerlendirilecek. Tüm okul öncesi kurumlarda ikili eğitime geçilecek

Giriş Tarihi: 10.9.2014
2014-2015 EğitimÖğretim yılı 15 Eylül'de birçok yeniliklerle başlayacak. Performans ödevlerinin yerini derse katılım puanı alacak. Haftalık ders çizelgeleri değişecek. Seçmeli dersler notla değerlendirilecek. Üç aylık yaz tatili ardından 16 milyon 400 bin öğrenci ve 873 bin öğretmen Pazartesi günü ders başı yapacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıflara uygulanan uyum eğitimi yeni eğitim öğretim yılından itibaren ortaokula başlayacak öğrenciler için de uygulandı. Bu kapsamda, okul öncesi, ilkokul ve ortaokula başlayacak öğrenciler için dün başlayan uyum programı 12 Eylül'de sona erecek. Liselerde ise ilk kez geçen yıl 12 pilot ilde uygulanmaya başlanan uyum programı, 2014 yılında 41 ilde belirlenen 87 okulda gerçekleştirilecek. Öğrenciler kadar velileri de uğraştıran performans ödevleri yerine ders etkinliklerine katılım puanı getirildi. Bu uygulamayla öğrencilerin sınıf veya okul içinde öğretmen rehberliğinde yaptıkları ve bilişsel, duyuşsal ve pisikomotor alanlardaki becerilerini kullanmalarını ve geliştirilmelerini sağlayan, öğrencilerin performanslarını değerlendirmeye yönelik çalışmalar için puan verilecek.

SEÇMELİ DERSE CİDDİYET

Seçmeli dersler, artık puanla değerlendirilecek. Böylelikle derslerin daha ciddiye alınması ve nitelikli bir eğitimin gerçekleşmesi için, uygulanan seçmeli derslerin öğrencilerde bıraktığı etkinin objektif olarak değerlendirilmesi sağlanacak.

DERS SAYISI AZALDI

Yeni eğitim-öğretim yılında 9 ve 10'uncu sınıflarında kademeli olarak uygulanacak ders çizelgeleri Talim ve Terbiye Kurulu'nun kararıyla kabul edildi. Buna göre, genel liselerde haftalık ders saati sayısı 37'den 35'e indirildi.

OKUL ÖNCESİ İKİLİ EĞİTİM
Bakanlık, daha fazla sayıda çocuğun okul öncesi eğitimden faydalanabilmesi için 2014-2015 eğitim ve öğretim yılından itibaren tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ikili eğitim uygulaması yapılmasına karar verdi. Ayrıca, öğretim saatleri dışında açılacak kulüplerde, öğrencilerin bilim olimpiyatları ve proje, güzel sanatlar, beden eğitimi ve spor, halk oyunları, geleneksel çocuk oyunları, yabancı dil gibi konularda yeteneklerinin desteklenmesi için çocuk kulüpleri açacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni ders yılı zili 'ilklerle' çalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN