Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetenek Merkezli eğitimle öğrenciler en üstün kariyere taşınıyor

Giriş Tarihi: 10.9.2014 15:14

Okyanus Kolejleri kurucusu orhan özbey eğitim sistemi ile ilgili reformları açıklıyor.

10 .yılında Türkiye genelinde 14 kampüsle eğitim veren Okyanus Kolejleri, Yetenek Merkezli Eğitim modeliyle her öğrencisini en üstün kariyer basamaklarına taşıyor. Okyanus Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Okyanus Kolejleri Kurucusu Orhan Özbey, " Türkiye'nin eğitim markası olarak bir ilki gerçekleştireceğiz: Öğrencilerimizin önce yeteneğini, ilgisini ve kişilik özelliklerini Amerikan kaynaklı çok önemli bir testle test edip, ona göre motivasyon, eğitim ve kariyer koçluğu vereceğiz " dedi.

"Her Öğrencinin Başarılı Olduğu Bir Alan Mutlaka Vardır"

Orhan Özbey bilgiye dayalı sınav sistemiyle öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir meslek sahibi olamadığını, ülkemizdeki genç nüfusun daha verimli olması için sistemde farklılıklar oluşturulması gerektiğini şöyle anlatıyor. "Öncelikle kabullenmemiz gerekir ki başarısız öğrenci yoktur. Her öğrencinin başarılı olduğu alan mutlaka vardır. Her çocuğun farklı beden, ruh, zihin ve duygu yapısı vardır. Bu dört bileşen öylesine farklı kombinasyonlar oluşturur ki hiç kimse bir başkasına benzemez. Her çocuk yeryüzünde bir tanedir, tektir ve özeldir, biz Okyanus Kolejleri'nde yeteneğe dayalı eğitim sistemini oluştururken bu ana fikirden yola çıktık"

"Eğer başarıyı sadece zihinsel başarıya, matematik başarısına veya IQ'ya göre değerlendirirsek işte o zaman çok sınırlı sayıda başarılı öğrenci olur.

"Üniversiteye Bilgiye Değil, Yeteneğe Göre Öğrenci Alınmalı"

Bu nedenle üniversiteye bilgiye dayalı sistemle öğrenci almanın son derece yanlış olduğunu vurgulayan Orhan Özbey, şöyle devam etti:


"Peki neye göre öğrenci alınmalı? İlgisine, yeteneğine ve kişilik özelliklerine göre... Öğrenciler üniversite seçmeyecek. Üniversite öğrenciyi seçecek. Bu nasıl olacak? Çok kolay.. Bütün çocuklara kişilik, ilgi ve yetenek testleri yapacağız. Bunları bilgisayarlara yükleyeceğiz. Her üniversiteye şunu söyleyeceğiz: İşte elinizde Türkiye'nin kişilik, yetenek ve ilgi haritası. Sizin bölümünüze uygun öğrenci kriterleri neyse buradan seçin ve bu öğrenciyi okulunuza davet edin. Yani sen bir mimar yetiştireceksen bir mimarda olması gereken hangi yetenek, hangi özellikler lazımsa sen bu yeteneği bul ve davet et. Öğrencide bilgi arama, bilgi vermek kolay. Bilgi otobanı artık çok kolay. Hem de bilgi çok. Bir çocuğun neye yeteneği varsa o yeteneğe göre bilgi verilmeli. Biz bunu sosyal sorumluluk olarak, bir eğitim kurumu olarak hep dillendireceğiz. Ama bunu Mili Eğitim yapar mı yapmaz mı bilmiyorum. Biz Okyanus Kolejleri olarak yapacağız ve yapıyoruz da."

"Öğrencinin Yeteneğini Keşfedeceğiz"

2004 yılında açılan kulüplere şimdi çok daha fazla kariyer ve meslek kulüpleri eklendiğini vurgulayan Özbey, "Biz çocuklarımızın önce yeteneğini, ilgisini ve kişilik özelliklerini Amerikan kaynaklı çok önemli bir testle test edeceğiz. Ve şöyle diyeceğiz: 'Kızım, oğlum, senin için en uygun olan meslek şu. En uygun mesleği söyleyip, şimdiden motive edeceğiz. Şimdiden araştırma yapmasını ve o bölümü kazanabilmek için gerekli olan bütün bilgilere yönlendireceğiz. Bunu yapacağız. Bunu yaparken de çok bilimsel ve isabetli testlerle yönlendirme yapacağız" dedi.

"Türkiye'nin Büyük Bir Reform ve Eğitim Seferberliği Yapması Lazım"

Bir ülkenin en büyük zenginlik kaynağının insan potansiyeli olduğunu vurgulayan Özbey, "Bütün mesele o potansiyeli iyi değerlendirmektir. Ben hep şunu söylerim... Bakın mimarlık fakülteleri var. Mimarlık fakültesi sınavda başarılı olanları alır. Bu çocuk bilgili çocuktur. Ama bu çocuğun mimar olabilecek yeteneği var mı? Aynı şekilde öğretmen, mühendis için de geçerli. Böylesine bir insan kaynağı israfı var. Biz diyoruz ki, Türkiye'nin büyük bir reform ve eğitim seferberliği yapması lazım. O da buradan başlar. İşi ehline teslim etmek demek, işi yeteneklisine teslim etmek demektir. İşi ehline teslim etmezseniz sıkıntı çekersiniz" diye konuştu.

"Okyanus'un Eğitim Felsefesi: "Keşfet, Eğit, Mutlu Olsun"

Günümüzde her sektörün en büyük sıkıntısının kendi sektörü için nitelikli insan bulamaması olduğunu belirten Orhan Özbey, "İnsanlar mesleklerinde mutlu değil. Okuduğu meslekte nitelikli değil. İnsanlar yapabildiği meslekte mutlu olur. İşte Okyanus Kolejleri'nin amacı öğrencinin yeteneğini, ilgisini, kişilik özelliklerini keşfet, eğit ve mutlu olsun" dedi.

Üniversiteye bilgiye dayalı değil, yeteneğe göre öğrenci alınması sisteminin öğrenciyi büyük bir stresten kurtaracağını ifade eden Özbey, "Şu anki sistemde üniversiteyi kazanan başarılı, kazanamayan başarısız işe yaramaz durumuna düşürülüyor. Bu bir dram aslında. Bu açıdan Okyanus Kolejleri'nin eğitim sistemi farklı. Yetenek yönelim testleri ile çocukları daha anaokulundan itibaren ilkokul, ortaokul ve lisedeki testler ile test ediyor. Bu testlerde ne oluyor? Test sonucunda çocuğun 900 meslek içinde en yatkın olduğu meslek çıkıyor. En iyi olduğu meslekten en düşüğe doğru bir liste veriyoruz. Yetenek konusunda, eğitimin Türkiye markası Okyanus Kolejleri Türkiye'ye, inşallah dünyaya da öncülük yapacak çalışmalar ve gayretler içerisindedir." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetenek Merkezli eğitimle öğrenciler en üstün kariyere taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN