Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitelerarası spor oyunları Kastamonu’da

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunlarının Kastamonu’da yapılması için protokol imzaladı.

Giriş Tarihi: 12.9.2014 10:46 Güncelleme Tarihi: 12.9.2014 10:46
Kastamonu Üniversitesi Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer ile Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunlarının 5 – 12 Kasım 2014 tarihinde Kastamonu Üniversitesi'nin ev sahipliğinde yapılması için ortak protokole imza attı.

KÜ Rektörlüğü'nde gerçekleşen imza töreninde konuşan KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunları'nın Kastamonu'na büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, "Üniversite gençlerini, bilimsel, kültürel ve fiziksel yarıştıracak organizasyonları çok önemsiyorum. Bu tür organizasyonlarda gençler arası kaynaşma ve ortak kültürün tanıtımı fırsatı doğmaktadır. Bu oyunların ardından 2016 yılında İslam Dünyası Spor Oyunlarını da Kastamonu da yapmayı hedefliyoruz. Dolayısı ile gençlere yönelik bu tür organizasyonlarımız devam edecektir" dedi.


YURT KUR BU YIL 50 – 60 BİN YENİ YURT YAPTI, ANCAK YİNE YETERSİZ

Prof. Dr. Aydın, üniversitelerin yeni eğitim döneminin açılması nedeni ile yurt sorunlarının da dile getirilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
Yurt Kur bu yıl Türkiye'de 50-60 bin yeni ilave yurtlar yaptı. Tabi 5,5 milyon üniversite öğrencisi olan bir memlekette bu ilaveler de yetersiz kalmaktadır. Yurt yapım işini üniversitelere verilmesinden yanayım. Böylece üniversite kendi ihtiyacına göre çözüm üreterek yurtların yapılmasını sağlar. Kastamonu'nda yap işlet-devret modeli ile yeni yurtlar yapıyoruz. Yurt-Kur'a umut bağlanmazsa, daha iyi organize olunup bu sorunun çözümü noktasında önemli yere gelineceğine inanıyorum. Öğrencilerin ilk yıl yurt sorunu yaşadıklarını biliyoruz. Yeni bir yere geliyorlar ve alışana, çevre edinene kadar güvenle kalacakları yerler arıyorlar. Birçok öğrenci de 'çıkmaz' düşüncesi ile Yurt Kur'a başvurmuyor bile. Yurt-Kur'da yeterince müracaat olmadığını düşünüyor. Bu durum da yurt sorunlarının doğmasına neden oluyor.

Kastamonu'da 2 bin 300 kişilik yeni tamamlamak üzere olduğumuz yurtlarla birlikte 5 bin civarında öğrencimize yurt imkânı sunabiliyoruz. Bu yıl misafirhanelerimizi geçici olarak da açtık. İlçelerimizde de yurt imkânı için çalışıyoruz. Her şey öğrencilerimiz için."


KASTAMONU ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYONA İMZA ATTI

Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer de imza töreninde yaptığı konuşmada, Kastamonu Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Türk Dünyası Üniversiteler arası Spor Oyunları ile Kastamonu'nun önemli bir organizasyona imza atacağını belirterek, "Bu organizasyona destek vermekten gurur duyuyoruz" dedi.

Prof. Dr. Kemal Tamer, öğrencilerin Yurt konusu ile ilgili de Amerika'da üniversiteye başlayan öğrencilerin ilk yılında devlet yurdunda kalmak zorunda olduklarını bunun nedeninin de hayata hazırlama olarak görüldüğünü sözlerine ekledi.

İmza Törenine, KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer'in yanı sıra, KÜ Rektör Yardımcıları, Yüksek Okul Müdürleri ile Üniversite Sporları Federasyonu As Başkanı Doç. Dr. Atilla Pulur ve Genel Sekreter Erdoğan Çelebi de hazır bulundu.

Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunlarına Türkiye'nin yanı sıra Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, KKTC, Türkmenistan ve Özbekistan'ın katılması bekleniyor.

Kastamonu'nda 5 – 12 Kasım 2014 tarihinde yapılacak olan Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunlarında öğrenciler, Salon Futbolu, Voleybol, Basketbol, Hentbol, Tekwando, Güreş, Judo, Santranç, Masa Tenisi ve Halk oyunları dallarında yarışacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitelerarası spor oyunları Kastamonu’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN