Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Somalı öğrencilere 20 yıl boyunca eğitim bursu verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) koordinasyonunda ve MEV, TEV, TED ile Doğuş Grubu işbirliğiyle, Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren madencilerin çocuklarına, 20 yıl süreyle eğitim bursu imkanı sağlanacak.

Giriş Tarihi: 16.9.2014 12:37
MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile gerçekleştirilen ortak çalışmalar neticesinde MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde, Milli Eğitim Vakfı (MEV), Türk Eğitim Vakfı (TEV), Türk Eğitim Derneği (TED) ve Doğuş Grubu işbirliği içerisinde Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden maden işçilerinin çocuklarına yönelik eğitim bursu sağlanmasına ilişkin işbirliği protokolü hazırlandı.

Protokolle, MEB koordinasyonunda ve TEV, TED ve Doğuş Grubu işbirliğinde Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden maden işçilerinin çocuklarının eğitim hayatlarına maddi destek sunulması amaçlanıyor.

Bu kapsamda 2013-2014 eğitim öğretim yılında erken çocukluk döneminde olan 143, okul öncesi eğitime kayıtlı 25, ilköğretime kayıtlı 144, ortaöğretime kayıtlı 56, yükseköğretime kayıtlı 17 olmak üzere 385 öğrenciye eğitimleri süresince burs verilecek.

Protokole göre, öğrencilere liseye kadar 150 TL, üniversite de ise 360 TL ödeme yapılacak. Burslar, 20 yıl devam edecek.

MEB, verilecek bursların adil ve dengeli şekilde öğrencilere dağıtılmasında koordinasyon görevini yürütecek. Bursun verileceği öğrencileri Bakanlık tespit edecek.

3 yaşında bursa hak kazanacaklar

Protokol, 0-2 yaş gurubundaki 80 çocuğu kapsamayacak ancak, bu çocuklar 3 yaşına girdikleri andan itibaren burstan yararlanma hakkına sahip olacaklar.

Yeni eğitim-öğretim yılıyla beraber öğrenim bursları, Somalı öğrencilerin banka hesaplarına yatırılmaya başlanacak.

Öte yandan Bosna-Hersek'teki Aliya İzzetbegoviç Vakfı tarafından, faciada yaşamını yitiren Somalı madencilerin lise çağındaki çocuklarına burs verilecek. Bu kapsamda 20 öğrenci 4 yıl boyunca 150 TL burs alacak. Ayrıca vakıf aracılığıyla Amerikan Üniversitesi'nde öğrenim imkanı sağlanması için görüşmeler tamamlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Somalı öğrencilere 20 yıl boyunca eğitim bursu verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN