Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli gönüllülerin eğitim çabası

Suriyeli 5 gönüllü, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak İstanbul'a gelen çocuklara, bir spor kulübünde oluşturulan sınıflarda eğitim veriyor.

Giriş Tarihi: 23.9.2014 13:23
Suriye'deki iç savaştan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve Türkiye'ye gelerek hayata tutunmaya çalışan ailelerin çocukları, olumsuz yaşam şartları nedeniyle zaman zaman sokaklarda satıcılık yapıyor.

Ülkelerinde öğretmenlik, avukatlık ve muhasebecilik yaparken İstanbul'a gelmek zorunda kalan 5 Suriyeli de kendi ülkelerinin çocuklarını, sokaktan ve kötü alışkanlıktan korumak için kolları sıvadı. Çocukların yarım kalan eğitimlerini tamamlaması için biraraya gelen gönüllüler, yaptıkları görüşme sonucu Fatih'te bulunan Mavi Haliç Spor Kulübünde oluşturdukları 3 sınıfta çocuklara ders vermeye başladı.

Kursta, Arapça olarak Suriye'deki müfredata göre, 6-15 yaş arası yaklaşık 90 kişi eğitim görüyor. Birinci ve ikinci sınıflar, spor salonunda yere serilen minder ve rahlelerin üzerinde, 3, 4, 5 ve 6. sınıftakiler ise diğer sınıflarda eğitim alıyor.

Tüm dünyada geçerli diploma alacaklar

Mavi Haliç Spor Kulübü Başkanı Necmettin Üçyıldız, sokaklarda Suriyeli çocukların durumunu gördükleri zaman üzüldüklerini ve bu durumdan kurtarılmaları için kendilerine gelen gönüllü öğretmenlere hemen yardımcı olduklarını söyledi.

İstanbul'da, yaklaşık 200 bin Suriyeli çocuğun bulunduğunu anlatan Üçyıldız, şöyle devam etti:

"Libya Devleti ile Suriye arasında bir anlaşma var. Buna göre Libya Konsolosluğu kanalıyla, bütün dünyada geçerli olan diploma alacaklar. Ülkelerine gittikleri zaman da orada geçerli olacak. Ayrıca, tüm dünyada geçerliliği olduğu için ileride Türkiye'de de üniversiteye gidebilecekler. Bu çocukları burada toparlamamız lazım. Onları sokaktan alıp, buraya getiriyoruz."

"Çocukları sokaktan topladık"

Öğretmenlerden Nasıra Bodih da 2,5 ay önce eğitime başladıklarını anlatarak, "25 kişi ile başladık. Şu an 90 kişi oldu. Her gün sayı artıyor. Aralarında hiç okula gitmeyenler de var ama çoğunluğu savaş nedeniyle eğitimi yarım kalanlar. Çoğunu sokaklardan topladık. Okumayı, yazmayı unuttular. Ülkemde ev hanımıydım. Hocalık hiç yapmamıştım. Arkadaşlarla oturduk ve bu çocukları sokaktan kurtarmak, eğitimlerini devam ettirmeye karar verdik" diye konuştu.

Altıncı sınıf öğrencisi Hatice Muhammed ise "Herkese teşekkür ediyoruz. Türkçe de öğrendik. Yazmayı, okumayı öğrendik. Arkadaşlarım da benim gibi öğrendi. Okul bittikten sonra Suriye'ye gidebiliriz, burada da kalabilir. Doktor olmak istiyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli gönüllülerin eğitim çabası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN