Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nabi Avcı'dan başörtüsü açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, başörtüsü konusunda gerekli açıklamaları yaptığını ifade ederek, "Artık bu konunun böyle magazine edilmesine de müsaade etmemek lazım" dedi.

Giriş Tarihi: 25.9.2014 17:47
Bakan Avcı, Feshane'de düzenlenen Adıyaman Tanıtım Günleri'nin açılışının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılması tartışmalara yol açıyor, sizin bunlara verecek yanıtınız vardır diye tahmin ediyoruz" sözlerine üzerine Avcı, gündemlerinde Engelli Eğitimi Güçlendirilmesi Projesi'nin olduğunu söyledi.

Engelli eğitimi konusunda son 10 yılda Türkiye'nin çok önemli mesafeler aldığını ifade eden Avcı, projenin bir bölümüyle engellilerin yönlendirilmesine ilişkin derslerin Türkiye'ye ve Türk kültürüne uyarlanması olduğunu söyledi.

Bunu başarıyla gerçekleştirdiklerini kaydeden Avcı, gündemin, Adıyaman kültürünün tanıtılması, İstanbul'daki Adıyamanlıların buluşması olduğunu aktardı.

Avcı, "Başörtüsü konusuyla ilgili evvelki gün gerekli açıklamaları yaptım. Dün de o konuda hala tereddütler varsa onları da açıklığa kavuşturacak açıklamaları yaptım. Artık bu konunun böyle magazine edilmesine de müsaade etmemek lazım" diye konuştu.

Bakan Avcı, "Bir gazetecinin, "İlkokul ve anaokullarında mescit açılmasına yönetmelikle izin verileceği iddia ediliyor, doğru mu?" sorusuna, "Bakın siz benim dünkü açıklamamı okudunuz mu? Ne dedim ben orada. Dünkü açıklamamı okudunuz mu, duydunuz mu? Ne dediğimi biliyor musunuz" karşılığını verdi.

Gazetecinin, "Onlar başörtüsü ile ilgili. İlköğretim ve anaokullarında ibadethane açılmasına izin verilecekmiş yönetmelikle. Bu doğru mu?" sorusu üzerine Avcı, "Anlaşılan burada epey magazin çıkarılmak isteniyor" dedi.

"Cihan Haber Ajansı'nın yanlış ve eksik haberini düzeltmiş olduk"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Cihan Haber Ajansı'nın (CHA) "Engelli Eğitimi Güçlendirilmesi Projesi" haberini yanlış yansıttığını belirterek, projenin Türkiye'ye uyarlanması gerektiğini kaydetti.

Engellilere yönetilecek soruların Fransa, Almanya ve İngiltere'deki kişilere göre hazırlandığını belirten Avcı, şöyle devam etti:

"Bizim kültürümüze uygun hale getirilmeli ki muhataplarımız, engelli ailelerimiz rahat rahat cevap verebilsinler. 10-15 yıl önce bu testler olmadığı için pek çok engelli maalesef eğitime alınamamış. AK Parti iktidarıyla son 10 yılda bu testlerin de uyarlanmasının sonucu olarak, engellilerimize daha geniş çaplı hizmet götürme imkanımız oldu. Bunu anlattım. Fakat CHA bugün 'Testler yüzünden pek çok engelliye hizmet götüremedik, bu yanlışı yaptık' biçiminde vermiş. Biz de CHA'dan arkadaşımızı görünce, bunu tashih etme fırsatı olarak gördüm. CHA'nın eksik ve yanlış verdiği bu haberin doğrusu, AK Parti iktidarından önce engellilere yeteri kadar hizmet götürülemiyordu. Çünkü bu uluslararası testler Türkiye'ye uyarlanmamıştı. Benim orada 'Biz' derken, Türkiye'yi kastettim. 'Geçmişte bunu yapamıyorduk' dedim, 10 yıl önceki de bizim Türkiyemiz. 10 yıl, 15 yıl önceki arkadaşlarımız bu uyarlamaları yapamadıkları için engellilere yeteri kadar hizmet götüremiyorlardı. Ama bu uyarlamalar, testler Türk kültürüne uyarlanmalarının neticesi olarak, 10 yıldan beri hizmet çok güzel götürülüyor. CHA'nın bu yanlış ve eksik haberini de böylelikle hep birlikte düzeltmiş olduk."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nabi Avcı'dan başörtüsü açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN