Girişimciliğin tohumu üniversitede atılacak

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri girişimciliği bizzat iş dünyasından öğrenecek. İTO meslek komitesi üyeleri "girişimci koçluk" projesiyle deneyimlerini öğrencilere aktaracak

Giriş Tarihi: 2.10.2014
Üniversite ve iş dünyası birlikteliğine örnek teşkil eden İstanbul Ticaret Üniversitesi ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) arasındaki iletişim, her geçen gün artıyor. İTO, "girişimci koçluğu" uygulamasıyla deneyimlerini üniversite öğrencileriyle paylaşıyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Nazım Ekren, "Eğitimdeki en önemli farklılığımız öğrencilerimizi iş yaşamının içinde yetiştirmemiz" dedi. Üniversitelerindeki öğrencilerin doğrudan doğruya iş dünyasının kalbinde eğitim aldığına dikkat çeken Rektör Ekren, "İş dünyası ile akademiyi bir araya getiren akademisyenlerin yanı sıra, 500'den fazla meslek komite üyesi de öğrencilere girişimcilik dersleri veriyor. Her 10 öğrenciye bir üyemiz koçluk ediyor. Onlara iş dünyasının inceliklerini öğretiyor" diye konuştu.

MESLEK KOMİTELERİYLE İŞBİRLİĞİ
İTO ile üniversite arasında iki yıl önce uygulamaya konulan protokolde önemli projelerin yer aldığına dikkat çeken Ekren, şöyle konuştu: "Öğretim üyelerimizi ilgili branşlarını da dikkate alarak İTO'nun meslek komitelerine yönlendirdik. Meslek komitelerinin her toplantısına en az bir, mümkün olursa iki öğretim üyesi katılıp, piyasanın o dönemdeki trendleri, dinamikleri ve ihtiyaçlarını tespit ediyorlar. Üniversitede ilgili bölümde bunun tartışmasını yapıyorlar. Daha da önemlisi uygulamadaki bir takım gelişmeleri de derslerde öğrencilerimizle paylaşmış oluyorlar." Ekren, İTO meslek komite üyelerinin, üniversitenin son sınıfında verilen mesleki seminerlere katıldığını açıkladı.

KATMA DEĞERLİ ÜRETİME DESTEK
Nazım Ekren, üniversitede başlattıkları projelerle bilimsel bilgi ve uygulamanın eşzamanlı şekilde entegre olacağını söyledi. Ekren, "Bu girişim, daha katma değerli bir üretimi de beraberinde getirecek" dedi

VELİAHT PROGRAMI BAŞLATILIYOR
İstanbul Ticaret Üniversitesi, İTO ve Global Financial Network (GFN) Institute ile birlikte "Kuşaklararası Girişimcilik Transferi" isimli bir programı da hayata geçiriyor. Kısaca "Veliaht Programı- Project Heir" adı verilen bu uygulama, eğitim ve network imkânlarının yanı sıra girişimcilik, stratejik müzakere ve diplomasi yeteneğinin geliştirilmesini sağlayacak. Programı öğretim görevlisi Yasemin Vanlı yönetecek. Vanlı, Veliaht Programı'nda hedef kitlenin orta ve büyük ölçekli KOBİ ve aile şirketlerinde yönetimi devralacak olan yeni nesil ortak ve yöneticiler olduğunu söyledi. Eğitimlere veliaht olarak katılanlar işadamları, girişimciler ve yetkin yöneticiler olarak ayrılacak. 17 gün sürecek olan program, kendini geliştirmek isteyen yeni nesil girişimcilere de açık olacak. İlk gün üniversitede girişimcilik ve profesyonel yönetim konusunda eğitim verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girişimciliğin tohumu üniversitede atılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN