Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Proje üssü: Gedik Üniversitesi

İlk yerli otomobil 'Devrim'in projesinde yer alan mühendis Halil Kaya Gedik'in kurduğu Gedik Üniversitesi, zengin programlarıyla Türkiye'nin en iyi uygulama eğitimini veriyor

Giriş Tarihi: 9.10.2014
Gedik Eğitim Vakfı tarafından, ilk olarak 2010'da Gedik MYO ile üniversiteleşme sürecine adım atan Gedik Üniversitesi 2011'te Türk eğitim sistemine isminden söz ettiren bir üniversite olarak giriş yaptı. Türkiye'nin en iyi uygulama eğitimini veren Gedik Üniversitesi, üniversitedeki birikimini projelerle birlikte toplumun faydasına sunmak amacıyla proje hazırlama ve uygulama konusunda tecrübeli bir ekip oluşturdu. Türkiye genelinde sanayi ve ticaret kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile koordineli biçimde yürütülen projelerde, çok sayıda araştırma ve uygulama projesini hayata geçirdi.
Pendik Şeyhli'de, Sabiha Gökçen Havaalanı'na 6 km mesafede 72 bin m2'lik bir arazi Gedik Üniversitesi'ne tahsis edildi.
Her türlü eğitim, araştırma, sosyal, kültürel ve spor altyapısına sahip olacak bu kampusta fakülteler, enstitüler, araştırma uygulama merkezleri ve AR-GE laboratuvarları yer alacak. Bu alanda inşaat öncesi sondaj çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
İşte hayata geçen projelerden bazıları:
Türkiye'de RAILSAFE Belgelendirme Sisteminin Uygulanması: RAILSAFE-TR projesi Türk demiryolu sisteminin yüksek vasıflı kaynak personeli için çok önemli bir ihtiyacı karşılıyor. EWF-Avrupa Kaynak Federasyonu liderliğindeki, TCDD -Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, TWI - Kaynak Enstitüsü, NIL Hollandalı Kaynak Enstitüsü ve Gedik Üniversitesi'nden oluşan bir konsorsiyum, Türkiye genelinde RAILSAFE sistemini güncellemek ve uygulamak amacıyla bir çalışma gerçekleştirecek.
Kasım 2013'te başlayan proje Ekim 2015'te tamamlanacak. Bu proje Avrupa Komisyonu desteği ile finanse edildi.
Su Altı ve Su Üstü Savunma Platformlarında Şok ve Titreşim Sönümleyici Sistem Tasarımı: Bu proje, su altında ve su üstünde kullanılan savunma platformlarında, askeri personelin şok ve titreşime maruz kalarak yaralanmasına sebep olacak olumsuzlukları minimize edecek. Personelin, görevini etkin bir şekilde yerine getirerek muharebe etkinlik seviyesini yüksek tutmak için gerekli konforu sağlayacak akıllı sistemlerin geliştirilmesi hedeflenyor. Proje bu amaçla, askeri personeli, yüksek hızlı su üstü platformlarında (hücumbot, su altı taarruz-SAT botu, sahil güvenlik botları v.s.) dalga çarpmasının yarattığı yüksek şok etkisinden su altı platformlarında ise mayın ve torpido patlamalarının yaratacağı şok ve titreşim etkisinden koruyacak.
Toz Enjeksiyon Kalıplama Yöntemiyle B4C Esaslı Kumlama Nozullerinin Üretimi ve Aşınma Özelliklerinin Geliştirilmesi: "Toz Enjeksiyon Kalıplama" yöntemi nitelikli malzemelerin düşük maliyet ve yüksek hızda üretiminde önemli gelişimlerden biri sayılıyor. Bu yöntem, son 15-20 yılda alternatif bir imalat metodu olarak kendini göstermeye başladı. Göreceli olarak küçük, hassas ve kompleks şekilli parçaların ekonomik biçimde üretilmesine imkan tanıyan Toz Enjeksiyon Kalıplama (TEK) teknolojisi 2010 itibarıyla dünyada 2 milyar ABD doları tutarında iş hacmine ulaştı. El aletleri, optik, tıp, ateşli silahlar, havacılık, elektronik ve otomotiv gibi günümüzün kitlesel imalat sektörlerine hizmet vererek sürekli gelişme gösteriyor. Bu proje, Marmara Üniversitesi ile Gedik Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülmekte olup, TÜBİTAK tarafından destekleniyor.
'Aktifim Toplumun İçindeyim' Engelli Çocuk ve Gençler için Fiziksel Aktivite Merkezi: Projenin amacı, aileleri de eğitime dahil ederek, 0-24 yaş arasında, her engel grubundan çocuk ve gençlerin -hareket kapasitelerini artırmak ve olabildiğince aktif bir yaşam sürebilmeleri için gerekli fiziksel ve motor yeteneklerini geliştirebilecekleri bir "Aktif Yaşam Merkezi" kurmak. Proje kapsamında 250 çocuk ve gencin, bireysel gereksinimlerine uygun olarak hazırlanan fiziksel aktivite programları doğrultusunda eğitim hizmetlerinden yararlanmaları planlandı.
Aile katılımlı olarak planlanan bu eğitim hizmetleri çocuk gelişimi ve eğitimi, beden eğitimi, beslenme ve diyetetik uzmanı, psikolojik danışma ve rehberlik uzmanından oluşan bir ekip tarafından desteklendi. Bu ekibe Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden 50 kişilik gönüllü üniversite öğrencisi de dahil oldu.
Spor ve sağlık projeleri: Programa, 5 ülkeden (İtalya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya ve Türkiye) Beden Eğitimi ve Spor alanında lisans ya da lisansüstü eğitim alan 24'ü yurtdışı, 12'si yurtiçi olmak üzere) toplam 36 öğrenci ve 20'i yurt dışı, 4'ü Türkiye'den olmak üzere toplam 24 öğretim elemanı katıldı.
Dört hafta boyunca yürütülen ders programı çerçevesinde, tekerlekli sandalye basketbolu, yer voleybolu, golbol gibi engelli sporları, öğretim yöntemleri, öğretim yöntemi ve materyallerinde uyarlamalar gibi konular işlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Proje üssü: Gedik Üniversitesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN