Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet yurtlarının parlayan yıldızları

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Devlet yurtlarının parlayan yıldızları

Devlet yurtlarında kalan üniversite öğrencileri sporun birçok dalında hem uluslararası hem de milli başarılara imza attı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü'ne bağlı yurtlarda kalan on binlerce öğrenci, üniversite okumak için ailelerinden ayrılmak zorunda kalıyor. Yurtlarda kalan öğrencilerin her birinin farklı hikâyeleri var. Gençlik Spor Dergisi'nin bu ayki sayısında yurtlarda kalan, öğrenimlerinin yanında başarılı spor yaşantılarını sürdüren iki başarılı gencin hikâyesi yer aldı. Bunlardan biri Görme Engelli Şampiyon Sporcu Meltem Tırıklı. Halterde, dünya şampiyonalarında 6 derece aldı. Arya Yıldırım ise milli yüzücü.

ENGELLERİ SPORLA AŞTI

Doğuştan görme engelli Meltem Tırıklı, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Öğrencisi. 2 yıldır Ankara'da Atatürk Öğrenci Yurdu'nda kalıyor. Engelleri azmiyle ve çalışkanlığıyla aşmış. Başarılı eğitim hayatının yanı sıra halterde de dünya çapında tam 6 derecesi var. en büyük hayali antrenör olmak.

KYK YURDUNDA BİR MİLLİ YÜZÜCÜ

Ankara'daki Gazi Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan Arya Yıldırım ise Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi. Aynı zamanda milli yüzücü olan Arya, okumak için Trabzon'dan Ankara'ya gelmiş. Yüzmede çok sayıda Türkiye derecesi olan Arya, 13 yaşında Yıldızlar Avrupa Biatlon Şampiyonası'nda 4'üncü olmuş. "Üniversitenin yüzme takımında spor hayatıma tekrar devam etmeyi düşünüyorum. Tıp zor bir branş, çok çalışılması gerek. Spor bir bakıma kendine güvenini getiriyor" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet yurtlarının parlayan yıldızları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN