Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antep'te girişimci üniversite modeli

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, sanayinin merkezlerinden Gaziantep'te eğitimle iş dünyasını bir araya getirdi. Rektör Tamer Yılmaz, "Girişimci üniversite modelini hayata geçirdik" dedi

Giriş Tarihi: 16.10.2014
Antep'te girişimci üniversite modeli
2010-2011 akademik yılında öğrencilere kapılarını açan Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), bünyesindeki fakülte ve yüksekokullarla bölgenin önemli bir bilim merkezi haline geldi. HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, geliştirdikleri proje ve uygulamalarla üniversite- sanayi işbirliğini ete kemiğe bürüdüklerini söyledi. Yılmaz, üniversitenin Gaziantep'te kurulmuş olmasının kendilerine büyük avantaj sağladığını belirterek, "Teknoloji transfer ve inovasyon merkezi, girişimci üniversite modeli ve rehberlik sistemimiz bu alanda önemli başarılara imza atmamızı sağlayacak" diye konuştu. Gaziantep'in sanayi ağırlıklı bir şehir olduğunun altını çizen Yılmaz, şöyle konuştu: "Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesi burada.
Gaziantep sanayicisi girişimci, lider ve yatırımı seven bir kişiliğe sahip. Bütün mesele üniversite ile sanayinin işbirliğinde. Biz bu konuda "Teknoloji Transfer ve İnovasyon Merkezi"ni kurduk. Bu kurum, sanayici ve üniversite arasında bir köprü vazifesi görüyor." Marka, patent ve tescil ile ilgili bir birimleri daha olduğunu belirten Yılmaz, Gaziantep'in marka şehir olma vizyonuna da dikkat çekerek, "Biz de 'marka üniversite' olma yolunda hızla ilerliyoruz" diye konuştu.

GİRİŞİMCİ VE YENİLİKÇİ YAPI

Yılmaz, Türkiye'de yeni bir kavram olan girişimci üniversite modelini hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi. Öğrenci ve öğretim üyelerinin kendi şirketlerini kurmaları için kuluçka merkezi projesi geliştirdiklerini açıklayan Yılmaz şöyle devam etti: "Kendi şirketini kurmak isteyen öğrenci veya öğretim üyemizi önce bu kuluçka merkezine alıyor, orada belli bir büyüklüğe gelene kadar destek oluyoruz. Belli bir noktaya geldiklerinde ise şirketlerini başka bir yere taşıma şansı oluyor. Şu ana kadar öğrencilerimiz 10 şirket kurdu. Öğretim üyelerimiz ise 5 şirket kurmak üzere." Araştırma ve geliştirme çalışmalarına önem verdiklerini kaydeden Yılmaz, son bir yılda 36 proje hazırlayıp TÜBİTAK'a sundukları bilgisini verdi. Bunlardan birinin 75 milyon liralık bir proje olduğunu belirten Yılmaz, "Sanayi Bakanlığı'na da kümelenmeyle ilgili bir proje sunduk" diye konuştu.

PROJE GELİŞTİRİYOR
HKÜ Rektörü Prof. Tamer Yılmaz, küreselleşen dünyada kaliteli yükseköğretime daha fazla kişinin ulaşabilmesi için makul bir ücret politikası ve başarı odaklı bir burs programı uyguladıklarını söyledi. HKÜ'nün öğrencilerinin çift anadal ve yandal programlarından faydalanmalarına imkân sağladığını belirten Yılmaz, "2013-2014 akademik yılında 5 fakülte, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu ve 17 bölümde öğrenci kabul ettik. Ayrıca sürekli yeni program ve bölüm açıyoruz" dedi. Yılmaz, katma değer sağlayan projeler üretmeyi ve bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda uluslararası üniversitelerle rekabet edebilecek bir dünya üniversitesi olmayı amaçladıklarını söyledi.

HEDEF İŞ DÜNYASI
Tamer Yılmaz, öğrencilerin teorik olduğu kadar pratik bilgileri de almalarını sağladıklarını belirterek, "Öğrencilerimiz iş dünyası ile iç içe olacak. Eğitimlerinin bir bölümünü direkt sanayide sürdürecekler. 3.5 yıl okulda derslerini bitirecek, son yıl sektörde iş dünyasının içinde pratik yapacaklar" dedi.Ayrıca iş dünyasını üniversiteye taşıyacaklarını da vurgulayan Yılmaz, "Burada paneller ve özel söyleşiler yapacağız. Her öğrencimize sanayiden, iş dünyasından bir rehber atayacağız. Öğrencide bu rehberin telefonu olacak. Takıldığı yerde ondan bilgi alacak, yanına giderek iş hayatında karşılaşacağı zorluklarla ilgili bilgi ve tecrübe desteği alacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antep'te girişimci üniversite modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN