Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe eğitimi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce 35 farklı ülkeden gelen 150 yabancı uyruklu öğrenciye Türkçe eğitimi verildiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 17.10.2014 13:38
Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe eğitimi
OMÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bekir Şişman, bütün ülkelerden öğrenci kabul ettiklerini söyledi.

Türkiye'de yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenmek için OMÜ'yü tercih ettiğini belirten Şişman, ''Merkezimizde Afganistan, Nijerya, Irak, Suriye, Yemen, Filistin, Amerika, Ruanda, Tayland, Liberya, Kosova, Gine gibi 35 farklı ülkeden gelen öğrenciler Türkçe eğitimi alıyor. Öğrencilere 9 ay süresince bin saatlik sıkılaştırılmış Türkçe konuşma ve yazma eğitimi veriyoruz'' dedi.

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak bütün yabancı uyruklu öğrencilere en iyi eğitim imkanını sunmaya çalıştıklarını belirten Şişman, merkeze OMÜ Yabancı Öğrenci Sınavı sonucuna göre ya da Başbakanlık bursu ile okumaya hak kazanmış olan uluslararası öğrencileri kabul ettiklerini belirtti.

Merkeze, lisans ve lisansüstü eğitim görmek için OMÜ ya da çevre illerde bulunan üniversiteleri tercih eden yabancı öğrencilerin geldiğine dikkati çeken Bekir Şişman, ''Üniversitemizin dışa açılmasını ve bir dünya üniversitesi olmasını arzuluyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Üniversitemizin yabancı uyruklu öğrenci sayısı her yıl artıyor. Bu yıl üniversitemizde bin 500'ün üzerinde yabancı uyruklu öğrenci var. Bu öğrencilerin Türkçe konuşması ve yazması bizi mutlu ediyor'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN