Azınlık okullarına pozitif ayrımcılık

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, azınlık okulları statüsündeki tüm cemaatlere ait okulların teşvik listesinde yer aldığını belirterek, "Pozitif ayrımcılık anlamında devlet, tarihinde ilk kez bu kadar açık ve net bir şekilde bu okullara destek vermiş oluyor" dedi.

Giriş Tarihi: 28.10.2014 14:24
Azınlık okullarına pozitif ayrımcılık
Yıldız, azınlık okullarına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, 36'sı Ermeni, 18'i Rum, 5'i Musevi ve bu yıl açılan Mor Efrem Süryani Anaokulu dahil toplam 60 azınlık okulunun İstanbul'da aktif olarak eğitim verdiğini söyledi.

Azınlık okullarının, ilkokullarda bin 154 öğrenciyle yüzde 30, ortaokullarda bin 123 öğrenciyle yüzde 47 doluluğa sahip olduğunu aktaran Yıldız, azınlıklara ait liselerin ise 909 öğrenciyle yüzde 34 doluluğa sahip bulunduğunu açıkladı.

Yıldız, bu yıl uygulanan ve azınlık okulları ile bu okullara giden öğrencilerin faydalandığı "teşvik" konusuna da işaret ederek, "12 mevcudun üzerindeki şubelere teşvik verilir" şartının azınlık okullarında uygulanmadığını, bu anlamda devletin pozitif ayrımcılık yaptığını ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Yıldız, devletin yeni yasayla okulları desteklediğini, öğrencileri ise teşvik ettiğini kaydederek, "Bir özel okulun teşvik alabilmesi için belli kriterleri yerine getirmesi gerekir. Azınlık okulları statüsündeki tüm cemaatlere ait okullar teşvik listesinde yer alıyor. Pozitif ayrımcılık anlamında devlet, tarihinde ilk kez bu kadar açık ve net bir şekilde bu okullara destek vermiş oluyor. Şu anda azınlık okullarından müracaat eden her öğrenci bu desteği almıştır. Okullara da bu anlamda öğrenci başına destek yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Lozan Antlaşması'nın 41. maddesine göre devletin, azınlık statüsündeki cemaatlerin açtıkları okullara yardım sözü olduğunu ancak 70'li yıllardan sonra yardımda bulunmadığını aktaran Yıldız, "İnsan kaynakları noktasında, öğretmen ve müdür yardımcısı görevlendirmesi şeklinde yardım olmuş. Öğrenci başına okullara maddi bir destek söz konusu olmamış. 1970'e kadar bu yapılmış ama 1970'ten sonra bitmiş" diye konuştu.

"Başvuran tüm okullar ve öğrenciler teşvikten faydalanabilecek"

Yıldız, istisnasız olarak okulların ve müracaat eden tüm öğrencilerin teşvikten faydalanabildiğini kaydederek, şöyle konuştu:


"Normalde özel öğretim kurumları için belli kriterlerimiz var. Azınlık okullarımıza pozitif ayrımcılık denebilecek, onlara devlet tarihinde görülmedik şekilde destek yapıldığının somut ifadesi şu; 'sınıf mevcudu 12 kişinin üzerindeki şubelere teşvik verilir' şartı azınlık okullarında aranmadı. Öğrenci sayılarının düşük olduğu, yerine göre 2-3 ya da 6 öğrenci bulunduğunu bildiğimiz azınlık okulları var. Bu okulların da teşvikten faydalanabilmesi için azınlık okullarına bu kriter işletilmedi."

Azınlık okullarında bu şart aransa birçok okulun teşvik alamayacağına vurgu yapan Yıldız, "Açık ve net bir durum. Birçok okul bu teşviki alamayarak bunun dışında kalacaktı. Dolayısıyla Genel Müdürlüğümüz, Bakanlığımız bu konuda duyarlı bir adım attı" dedi.

Yıldız ayrıca üst limit olarak, "okulun toplam öğrenci kontenjanının yüzde 50'si kadar öğrenciye teşvik verilir" şeklindeki hükmün azınlık okullarında yüzde 100 olduğunu belirterek, "Konuştuğumuz husus o kadar net ki; birçok ortamda cemaat mensupları, okul idarecileri ve yöneticileri bugüne kadar görülmedik bir yardım aldıklarını dile getiriyor. Dolayısıyla onların aleyhine değil lehine, pozitif bir ayrımcılık yapılmış oldu. Bu iyi bir şey" ifadelerini kullandı.

"Hayırseverler, okullardan ellerini çekmesin"

Okullara destek sağlanıyor diye hayırseverlerin bugüne kadar yaptıkları yardımları kesmemesi gerektiğine de dikkati çeken Yıldız, "Bu okullar öğrenci başına destek aldı, (ancak) tüm masraflarını karşılayacak bir destek değil bu. Şu ana kadar buraya yardım eden cemaatin zenginleri, iş adamları ve hayırseverleri var. Onların okullardan ellerini çekmemeleri gerekiyor. 'Siz teşvik aldınız artık bize ihtiyacınız yok' şeklinde bir algı oluşursa bu durum okullarımızın aleyhine olur. Şu ana kadar yaptıkları gibi desteklerlerse bu fonlarla çocuklara yönelik daha iyi projeler hayata geçirilebilir" şeklinde konuştu.

Görevi süresince 3 farklı milli eğitim bakanı ile çalıştığını aktaran Yıldız, her birinin bu okullara çok değer verdiğini ifade ederek, "Ders kitapları ve yardımcı kaynakları (okullar) kendileri basıp, çocuklara veriyordu. Onu biz üstlendik devlet olarak. Onlar kendi ana dillerinde hazırlıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı bunu üstleniyor, bastırıp, devlet okullarında olduğu gibi çocuklara ücretsiz bir şekilde dağıtıyor. Bu manada da destek olundu" dedi.

Süryani okulu öğrencilerinde artış bekleniyor

Bu yıl açılan Mor Efrem Süryani Anaokulu hakkında da bilgi veren Yıldız, 50 öğrenci kontenjanlı okulun 22 öğrenciyle eğitime başladığını söyledi.

Yıldız, bu okula devam eden öğrencilerin sayısında artış beklendiğini dile getirerek, "Suriye'den gelen misafirlerimizin bir kısmı köken olarak Süryani, bu nedenle buna ihtiyaç olacağını ve sayının artacağını düşünüyorum. Bu açıdan iyi bir zamanlama. En azından İstanbul Bakırköy'de onlar için bir imkan oldu bu okul" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azınlık okullarına pozitif ayrımcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN