Suriyeli öğrencilere eğitim imkanı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde eski devlet hastanesinin bir bölümü, ilçede yaşayan Suriyeli çocuklar için okula dönüştürüldü.

Giriş Tarihi: 6.11.2014 15:55
Suriyeli öğrencilere eğitim imkanı
Kaymakamlık ve Siverek Yardımlaşma Derneği'nin (SİYAR-DER) katkılarıyla eski devlet hastanesinin bir bölümü, ilçede yaşayan Suriyeli çocuklar için okula dönüştürüldü.

Suriye müfredatına göre derslerin yanı sıra Türkçe eğitimin de verildiği okulda, kayıt yaptıran 250 Suriyeli çocuğa 11 Suriyeli öğretmen tarafından eğitim veriliyor.

Kaymakam Hamza Erkal, gazetecilere yaptığı açıklamada, 250 öğrencinin eğitime başladığını ancak bu sayının artacağını söyledi.

Suriyeli gönüllü öğretmenlerin görev yaptığı okulun tüm eksikliklerinin SİYAR-DER'in de desteğiyle tamamlandığını dile getiren Erkal, öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarının da karşılandığını ifade etti.

SİYAR-DER Başkanı Ramazan Baylan da ülkelerindeki savaştan kaçmak zorunda kalan Suriyeli çocukların eğitimlerini sürdürebilmeleri için Erkal'ın desteğiyle açılan okulda eğitime başlandığını belirtti.

Ulaşım sorununun da Belediye Başkanı Resul Yılmaz'ın tahsis ettiği 3 araçla çözüldüğüne işaret eden Baylan, okulun açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Suriyeli öğretmen Dilan Abdulvahap Muhammed ise gönüllü olarak Suriyeli çocuklara eğitim vermekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Suriyeli öğrenciler de kendilerine imkan sağlayanlara teşekkür ederek, ülkelerinde süren savaşın sona ermesini ve vatanlarına dönmeyi umut ettiklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli öğrencilere eğitim imkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN