Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(MEB) den akademik askerliğe yeşil ışık

'dan '' önerisine yeşil ışık...

Giriş Tarihi: 7.11.2014 11:03 Güncelleme Tarihi: 7.11.2014 14:15
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) den akademik askerliğe yeşil ışık

lerin maaşlarına zam ve 'akademik teşvik' öngören tasarı önceki gece 'de kabul edilerek yasalaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı'na "akademik askerlik hakkını akademisyenlere vermeyi düşünüyor musunuz"?

Tasarının görüşmeleri sırasında söz alan MHP Balıkesir Milletvekili , Bakan Avcı'ya, akademisyenlerin askerlik görevleri hakkında düzenleme olup olmayacağını sordu. MHP'li Bulut, 'ya, "Hakim ve savcılara yeni verilen, aynı zamanda öğretmenlerimize de verilen hakkını akademisyenlere vermeyi düşünüyor musunuz" sorusunu yöneltti. MHP'li Bulut'un sorusunu yanıtlayan Bakan Avcı, ilkesel olarak böyle bir düzenlemenin yerinde olacağını ve muhalefetin bu konuda teklif getirirse değerlendirebileceklerini belirtti.


O DA VATAN HİZMETİ SAYILIR

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Avcı şunları söyledi: "Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı'yla görüşülmeye değer. Akademisyenlerin askerlik görevlerini, kendi akademik çalışmalarını da aksatmayacak bir biçimde yürütmelerinin ilkesel olarak yerinde olacağını düşünüyorum. Akademik hizmetler de vatan görevi sayılır."

EN DÜŞÜK MAAŞ 3 BİN 20 LİRA

Akademisyen maaşlarında yüzde 35'e varan artış sağlandı. Profesör maaşı 5 bin 7 ile 5 bin 656, doçent maaşı 3 bin 657 ile 4 bin 265, yardımcı doçent maaşı 3 bin 551 ile 3 bin 571 liraya çıkacak. Araştırma görevlisi maaşı 3 bin 20 ile 3 bin 256 liraya yükselecek. Öğretim görevlisi ve okutman maaşı da 3 bin 20 ile 3 bin 425 lira olacak. Yasaya göre; profesörlere 726, doçentlere 653, yardımcı doçentlere 581, araştırma görevlilerine 508, öğretim görevlilerine de 436 liraya varan teşvik verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) den akademik askerliğe yeşil ışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN