Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"En fazla mesleki eğitim Kanada'da veriliyor"

Giriş Tarihi: 13.11.2014 16:39
En fazla mesleki eğitim Kanada'da veriliyor

Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), üye ülkeler arasında en fazla mesleki eğitimin Kanada'da verildiğini bildirdi.

OECD raporunda, orta öğretim sonrası daha iyi meslek eğitiminin, çalışanların becerilerinin geliştirilmesine ve istihdamın artmasını sağladığı vurgulandı.

OECD'ye üye 20 ülkenin verilerinin değerlendirildiği raporda, günümüzün çalışma hayatında ortaya çıkan zorlukların aşılması için orta eğitim sonrası meslek eğitimlerin kalitesinin artırılmasını ile ilgili çalışmalara öncelik verilmesi gerektiği belirtildi.

ABD örneğine dikkat çekilen raporda, bu ülkede 2018 yılına kadar istihdam açığı olan alanların üçte birinin, dört yıllık üniversite eğitimi almasına gerek olmadan orta öğrenim sonrası mesleki eğitim alan kişilerle karşılanacağı vurgulandı.

Mesleki eğitimle, giderek artan ihtiyaçlar çerçevesinde sağlık sektöründeki teknisyenler ve ara kademe yöneticilere daha fazla ihtiyaç duyulacağı kaydedilen raporda yer alan verilere göre, çalışma hayatı içinde olan 20-45 yaş grubunda en fazla mesleki eğitim Kanada'da veriliyor.

Bu ülkede 20-45 yaş grubu içinde olup, iş hayatında olanların yüzde 33,6'sı mesleki eğitim alıyor.

Kanada'yı yüzde 29,9 ile İrlanda, yüzde 20,1 ile Avusturya izliyor.

Raporda, Türkiye'de mesleki eğitimle ilgili veriler yer almadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"En fazla mesleki eğitim Kanada'da veriliyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN