Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TEOG'un 4 yenisi

Bir hafta sonra yapılacak ilk dönem TEOG sınavında 2 yerine 4 kitapçık dağıtılacak. Musevi öğrencilere özel Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları hazırlanacak. Sağlık problemleri olan öğrencilere tek kişilik sınıflar açılacak. Sınava itiraz ücreti ise 20 TL olacak

Giriş Tarihi: 19.11.2014
TEOG'un 4 yenisi
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 8'inci sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi ortak sınavların ilki 26-27 Kasım tarihlerinde yapılacak. Bu yılki sınavda 4 yeni uygulama gerçekleşecek. Yaklaşık 1.2 milyon öğrencinin katılacağı sınavda 2 yerine 4 kitapçık dağıtılacak. Musevi öğrencilere özel Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları hazırlanacak. Sağlık problemleri olan öğrenciler için özel sınıflar açılacak. Sınava itiraz ücreti ise 20 TL olacak. Panlama sisteminde ise herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Ortak sınavlar iki günde iki oturum halinde yapılacak. Sınav yapılacak okullarda sınav günleri ders yapılmayacak. Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak. TEOG mazeret sınavı 13-14 Aralık'ta yapılacak. İkinci dönem ise merkezi ortak sınav 29-30 Nisan 2015'te, mazeret sınavı ise 16-17 Mayıs 2015'te gerçekleştirilecek.

KOPYAYA YENİ ÖNLEM

TEOG'da bu yıl kopyaya karşı daha etkili önlem almak için 4 adet kitapçık dağıtılacak. Geçen yıl A ve B olmak üzere 2 adet dağıtılan soru kitapçıklarına bu yıl C ve D de eklenerek 4'e çıkarıldı. Salon görevlileri sıra numarası düzeni ve kitapçık türü dağıtımına göre uygun oturma düzeni planlayacak. Görevliler, bu düzeni salon güvenlik poşetinde yer alan optik forma işleyerek güvenlik poşeti içerisine koyacak. optik form dışında başka bir kağıda oturma planı işlenmeyecek.

MUSEVİLERE ÖZEL SORU

Bu yıl, ilk kez Musevi öğrencilere yönelik ayrı bir müfredat kapsamında hazırlanan "Din kültürü ve Ahlak bilgisi" soruları da sorulacak. Bu yıl yalnızca Özel Ulus Musevi Ortaokulu öğrencilerinin yanıtlayacağı 20 din kültürü ve ahlak bilgisi sorusu hazırlandı. Diğer okullarda öğrenim gören Musevi öğrenciler ise bu dersin testinden muaf tutulacak.

TEK KİŞİLİK SINIF

MEB, bu yıl her özür grubuna göre sınav yeri ve yardımcı personel ayarladı. Hiperaktif ve dikkat eksikliği olan çocuklar için ayrı sınıfta tek başına 15 dakika fazla süre ile sınav yapılacak. MEB ayrıca okullarda çocukluk çağında görülmeye başlayan diyabet, astım, epilepsi hastası öğrencilerini de unutmadı. Velilerin dilekçeli talepleri durumunda sınav gözetmeni hangi öğrencinin ne tür hastalığı olduğunu bilecek. Diyabet hastası öğrencinin yiyecek ve içecek almasına müsaade edilecek.

İTİRAZ 20 TL
Geçen yıl 10 TL olan sınava itiraz bedeli de bu yıl iki kat arttırılarak 20 TL'ye çıkarıldı.

SONUÇLAR KARNE NOTUNA DA YANSIYACAK
Merkezi ortak sınavlarda alınan puanlar yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dahil edilecek. Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için 4, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi için 2 katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan (YEP) hesaplamasında ise öğrencilerin; 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam 2'ye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

AKILLI TELEFONLARLA SINAVA HAZIRLIK
Mili Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimde FATİH projesi kapsamında merkezi ortak sınavlara girecek 8'inci sınıf öğrencileri için 6 dersten hazırladığı ders videolarını Bakanlığın "eba" portalından hizmete sundu. Farklı içeriklerle hazırlanan ders videolarına cep telefonlarından, tabletlerden ya da tüm bilgisayarlardan ulaşılabilecek. Elektronik ders videoları için YEĞİTEK Genel Müdürlüğü'ndeki EBA stüdyolarında alanlarında uzman 12 öğretmen, 6 grafiker ve 10 teknik destek personeli görev aldı. Toplam 260 "e-ders" videosu hazırlandı.

HER DERSTEN 20 SORU
Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Sınav süresi her ders için 40 dakika olacak. Sınavlarda görevlendirilecek öğretmenler, kendi okulları dışında farklı bir okulda görevlendirilecekler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TEOG'un 4 yenisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN