Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkili kopyaya karşı 'S' formüllü önlem

Danıştay'ın, TEOG sınavında bilgisayardan ikili kopya tespit yöntemini iptal etmesi üzerine MEB, kopyaya önlem olarak, öğrencilerin oturma düzenini S şeklinde yapacak

Giriş Tarihi: 21.11.2014
İkili kopyaya karşı 'S' formüllü önlem
Danıştay'ın, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında bilgisayardan ikili kopyanın tespitini iptal etmesinin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 26-27 Kasım'da yapılacak TEOG sınavda değişikliğe gidiyor. MEB, sınavlarda bugüne kadar bilgisayarda aynı sınıfta aynı doğru ve yanlışı yapan öğrencileri tespit ederek ikili kopyadan dolayı sınavlarını geçersiz saymıştı. Bakanlık, yeni kılavuzda bilgisayar ortamında kopya taramasına ilişkin bilgi vermedi. Buna göre artık sınavlar esnasında kopya çekildiği ispatlanamazsa bilgisayar ortamında kopya taraması yapılamayacak.

KONUM BİLDİRİLECEK

Bakanlık, ikili kopyayı önlemek için yeni bir uygulama başlattı. Bu kapsamda sınav esnasında öğrenciler 'S' oturma düzenine göre sıralara yerleştirilecekler. Hazırlanan A, B, C ve D olmak üzere 4 farklı kitapçık öğrencilere dağıtılacak. Böylelikle sınav esnasında bir öğrencinin önünde, arkasında, sağında ve solunda farklı kitapçıkları olan öğrenciler olacak. Ayrıca öğrencilerin sınıf içerisinde nerede hangi sıraya oturduğuna ilişkin sınav görevlileri öğrenci konumunu bildirecek. Öğrencilerin sınav stresine girmemeleri için TEOG sınavları öncesinde okullarda emniyet görevlileri tarafından üst araması yapılmayacak. Fakat sınav evrak kutularının açılması sırasında her okulda bir emniyet personeli bulunacak. Ayrıca kopyaya önlem olarak sınav yapılacak olan sınıfların duvarlarındaki eğitime yardımcı materyaller kaldırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkili kopyaya karşı 'S' formüllü önlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN