Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 24.11.2014 13:17 Güncelleme Tarihi: 24.11.2014 15:24
24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları

tüm yurtta kutlandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ocak ayında 15 bin öğretmen ataması yapılacağının müjdesini verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dünya ülkeleri arasında Türkiye'nin öğretmenlere saygı açısından ilk üçe girdiğini belirterek, "Bu bizim geleneksel kültürümüzde kökleri çok derinlere giden öğretmen sevgisinin ve saygısının bir tezahürü" dedi.

Bakan Avcı, 81 ilden gelen 204 öğretmenle Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda bir araya geldi.

Salonda bulunanları "Sevgili öğretmenler, Ankara'ya hoşgeldiniz" sözleriyle selamlayan Bakan Avcı, onların "gününü" kutladı.

Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna işaret eden Avcı, "Uluslararası bir araştırma gösteriyor ki dünyada öğretmenlerin toplum tarafından en çok saygı gören üç ülkeden bir tanesi Türkiye. Dünya ülkeleri arasında Türkiye, öğretmenlere saygı açısından ilk üçe giren bir ülke. Bu bizim geleneksel kültürümüzde kökleri çok derinlere giden öğretmen sevgisinin ve saygısının bir tezahürü" diye konuştu.

MEB olarak 12 yıldan beri özellikle öğretmenlerin hem sosyal statülerini yükseltmek hem de bütün toplumsal kesimler nezdindeki saygınlıklarını arttırmak için çalıştıklarını vurgulayan Avcı, bu konuda ciddi mesafe aldıklarını söyledi.

Avcı, bu yıl özellikle 'ne değişik kamu kuruluşlarının, medyanın ve toplumun büyük ilgi gösterdiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Öğretmenler Günü, artık öğretmenlik mesleğinin itibarının bütün toplum kesimleri tarafından nasıl paylaşılmakta olduğunun görülebildiği bir gün haline geldi. Bunda tabii sizin fedakarca çalışmalarınız belirleyici oldu. 850 binin üzerinde öğretmenimiz, bugün Türkiye'nin dört bir köşesinde ayrım gözetmeksizin fedakarca hizmet ediyorlar. Biz en büyük kamu kuruluşuyuz. Öğretmenlerimiz en büyük kamu çalışanları kesimini oluşturuyor. Dolayısıyla, hem sayısal hem nitelik olarak biz Türkiye'nin çimentosuyuz. Biz geleceği birlikte inşa ediyoruz."

"ÖĞRETMENLİKTEN EMEKLİ OLUNMAZ"


Bakan Avcı, öğretmenlikten emekli olunmayacağını belirterek, "Şeklen emekli olunur ve ama öğretmenlik ömür boyu süren bir unvandır. Şeklen de olsa emekliye ayrılan tüm öğretmenlerimize sağlıklı, huzurlu bir yaşam diliyorum. Ahirete intikal eden hocalarımıza, öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

Bu yıl ilk defa bir uygulama başlattıklarını aktaran Avcı, imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin rahmete kavuşan öğretmenler için hatim okuduklarını ve hatim duasının bugün yapılacağını belirtti.

Salonda bulunan öğretmenlere, "Yaptığınız çalışmalarla örnek oldunuz ve o nedenle Ankara'ya davet edildiniz. Yaptığınız güzel çalışmaların tüm öğretmenlere örnek olmasını diliyorum" sözleriyle seslendi.

2 Aralık'ta Antalya'da düzenlenecek Milli Eğitim Şurası'nın dört temasının bulunduğunu, bunlardan bir tanesinin de öğretmen niteliğinin arttırılması olduğunu anımsatan Avcı, "Oradaki istişareleri de dikkate alarak Öğretmen Strateji Belgesi'ni ocak ayı içinde açıklayacağız. O nedenle öğretmenlik mesleğinin niteliksel çerçevesini hep birlikte oluşturmuş olacağız" dedi.

Törende daha sonra görme engelli öğretmenler Banu Dikmen Ada ve Mehmet Yıldız, Bakan Avcı'ya çiçek takdim etti.

Batman'dan gelen öğretmen Zeynep Özden de hat sanatıyla adının yazıldığı eseri Bakan Avcı'ya hediye etti.

EĞİTİM NEFERLERİ ANKARA'DA


Bakanlık, her yıl Ankara'da düzenlediği Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Başkentte ağırladığı öğretmen sayısını bu yıl 81'den 204'e çıkardı.

Öğretmenler Günü dolayısıyla, 81 ilden 204 öğretmen 4 gün boyunca Ankara'da ağırlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ilk resepsiyonu, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bugün öğretmenler onuruna verecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce oluşturulan ve aralarında akademisyenlerin de bulunduğu komisyon, her yıl olduğu gibi bu yıl da Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında 800 bin öğretmen arasından 81 ilin milli eğitim müdürlüklerince seçilen proje ve başarı hikayelerini inceledi.

Değerlendirme sonucu öğretmen arasından öğrencilerinin hayatını değiştiren, eğitimde üstün başarı göstermiş, projeler gerçekleştirmiş, yetenekli öğrencileri topluma kazandırmış, fedakarlıkları ve diğer nitelikleriyle farklılıklar ortaya koymuş öğretmenler belirlendi. Bu kapsamda 204 öğretmen ''mesleğinde fark yaratan'' kişi olarak seçildi.

KÖY ÖĞRETMENLERİNİN HEDİYESİ PEYNİR, SAC EKMEĞİ, TEREYAĞI VE YUMURTA


Bingöl'ün Karlıova İlçesi'ne bağlı Karlıca Köyü İlköğretim Okulu'nda görev yapan Nuray Şardağ ve Sibel Sıldıroğlu'na öğrencileri, Öğretmenler Günü hediyesi olarak peynir, sac ekmeği, tereyağı, yumurta gibi ürünler ile patik ve yazma getirdi.

Karlıova İlçesi'ne 40 kilometre mesafede bulunan 80 haneli, 500 nüfuslu Karlıcı Köyü'ndeki 3 derslikli ve 49 öğrencisi bulunan okulda, zorlu iklim şartlarına rağmen görev yapan Giresunlu Nuray Şardağ (32) ve İzmir Karşıyakalı Sibel Sıldıroğlu'na (24) öğrencileri, öğretmenler gününde ilginç hediyeler verdi. Öğrenciler, bugün sabah erken saatlerde okula gelirken evde bulabildikleri örük peynir, tereyağı, yumurta,sac ekmeği, yoğurt ve benzeri gıda maddeleri ile patik, işlemeli yazmalar ve evde yaptıkları pasta hediye etti. Öğretmenler aldıkları hediyeler karşısında duygulu anlar yaşadı.

Kış mevsiminde kar kalınlığının 3-4 metreye yükseldiği köy dışına çıkamayan öğretmenler, tüm zamanlarını öğrencileriyle geçiriyor. Mecburi görev süresinin 3 yıl olduğunu belirten Nuray Şardağ, 4'üncü yılında olduğunu hatırlatarak, sonraki yıllarda da bu köyde görev yapacağını söyledi. Bölgede öğretmen sıkıntısının fazla olduğunu ifade eden Şardağ, bu yüzden köyde 8 yaşındaki oğluyla birlikte kalmayı tercih ettiğini belirtti.

Karlıca Köyü'ne geldiği ilk günlerde birçok öğrencisinin Türkçe bilmediği için onlarla Kürtçe konuşmaya çalıştığını kaydeden öğretmen Şardağ, "İlk geldiğim zamanlarda öğrencilerin çoğu Türkçe bilmiyordu. Ben de öğrendiğim Kürtçe ile onlarla anlaşmaya çalıştım. Köydeki kız öğrenciler, belirli zamanlarda aileleri tarafından okula gönderilmiyordu. Bu yüzden aileleri ziyaret ederek kızların okula gönderilmeleri konusunda ikna etmeye çalıştık. Sağolsun bazı veliler, beni kırmayarak ikna oldu. Bu velilerden Mehmet Hadi Yalçın, 3 kız öğrencisini tekrar okula gönderdi. Bundan dolayı çok mutlu oldum" dedi.

Mehmet Hadi Yalçın da, okula gönderdiği 3 kızının da liseye gittiğini belirterek, "Nuray Öğretmen sayesinde kızlarımı köy işlerinden alıp tekrar okula gönderdim, şimdi onlar liseye gidiyor ve çok başarılılar. İyi ki de Nuray öğretmen beni ikna etti, onun sayesinde kızlarımı tekrar okula gönderdim" diye konuştu.

ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİ İÇİN SÖYLEDİ


Nevşehir'de özel bir okulda düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programında okul öğretmenlerinin oluşturduğu Öğretmenler Korosu sahne aldı.

Okul konferans salonunda düzenlenen kutlama programına okulun yönetim kurulu başkanı Ragıp Özaltın, Genel Müdürü Serhat İğdeci, öğrenci velileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması ve şiirlerin okunmasının ardından Müzik Öğretmeni Sezgi Ceylan yönetimindeki Öğretmenler Korosu sahne aldı. Okulda görev yapan çeşitli branşlardaki öğretmenler ve idarecilerden oluşan koro yaklaşık bir saat boyunca Türk Sanat ve Türk Halk Müziğinden çeşitli eserler seslendirdi. Öğretmenlerine konser boyunca alkışlarla destek veren öğrenciler zaman zaman neşeli türkülere eşlik ederek oynadı.

"VANLI ÖĞRENCİNİN ATATÜRK SEVGİSİ"


Bu arada programda davetlilere dağıtılan Van Atatürk Anadolu Lisesi'nin bastırdığı üzerinde Atatürk fotoğrafı ve "Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun" yazılı kokartlardan bazıları düşerek zemine yapıştı.

Atatürk fotoğrafını zeminde gören lise öğrencilerinden Müjde Yavuz'un yapışan kokartları bulunduğu yerden çıkarmaya çalışması izleyenlerin dikkatini çekti.

Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Atatürk fotoğrafını yerde görünce kötü oldum. Zeminde durması yanlıştı. Tırnaklarımla kazıdım, çıkmayınca metal parayla kazıdım" dedi.

Programa, Vali Aydın Nezih Doğan, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay İrfan Kızılaslan ile çok sayıda davetli katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN